„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Przedostatnia granica

Na południowej granicy Meksyku też gorąco

Dzika granica w Ciudad Hidalgo oddzielająca Meksyk od Gwatemali. Tu przeprawa kosztuje równowartość dolara. Dzika granica w Ciudad Hidalgo oddzielająca Meksyk od Gwatemali. Tu przeprawa kosztuje równowartość dolara. Filip Černý
Zanim dostaną się do raju, do Ameryki, ludzie z Gwatemali czy Hondurasu muszą najpierw pokonać Meksyk. A dziś Meksyk dobrze się spisuje w roli muru granicznego Stanów Zjednoczonych. Może aż za dobrze.
Jorge Gallardo Garcia, stolarz, uchodźca z San Salvador w Salwadorze. Zostawił tam żonę w ciąży i rodzinny warsztat.Filip Černý Jorge Gallardo Garcia, stolarz, uchodźca z San Salvador w Salwadorze. Zostawił tam żonę w ciąży i rodzinny warsztat.

Rzeka Suchiate na granicy Meksyku z Gwatemalą. Tamtego popołudnia nie było widać żadnych egzotycznych przybyszów, jednak Edgar – krzepki Ghanijczyk, który pracuje jako pontonowy – twierdzi, że zdarzają się dni, kiedy sam przeprawia po parę tratew Afrykanów. – Somalia, Erytrea, Kamerun, Nigeria, Gwinea – wymienia. – Haitańczycy udają Kongijczyków, żeby zasłużyć na lepsze traktowanie. Chociaż ostatniej jesieni roiło się tu od Kubańczyków, Edgar ocenia, że najwięcej idzie prosto zza miedzy.

Polityka 20.2017 (3110) z dnia 16.05.2017; Na własne oczy; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Przedostatnia granica"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021