Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Klimatyczny szczyt wszystkiego

Szyszko prezydentem szczytu klimatycznego. To nagroda za to, co osobiście dla klimatu Polski robi?

Jan Szyszko Jan Szyszko Facebook
Szyszko deklaruje, że przy dokonywaniu zmian klimatu oprze się na polskim węglu, którego spalanie popiera.

Wszystkich zelektryzowała informacja, że minister środowiska Jan Szyszko został wybrany na prezydenta sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu w Polsce. Ma on zarządzać prezydencją i organizacją szczytu klimatycznego, który w 2018 r. odbędzie się w naszym kraju.

Moim zdaniem to dowód docenienia Szyszki za to, co osobiście dla klimatu Polski robi.

W szczególności za to, że Szyszko, nie czekając nawet na ustalenia Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych, zmienia klimat w Polsce na własną rękę. Z działań Szyszki wynika, że jego celem jest zmiana panującego obecnie w Polsce klimatu umiarkowanego na półpustynny. Aby go uzyskać, Szyszko podjął decyzję o szeroko zakrojonej wycince drzew, które jak wiadomo, do półpustynnego klimatu zupełnie się nie nadają.

Minister Szyszko wie, co robi

Poprzez ostrą wycinkę Szyszko próbuje też ograniczyć niekontrolowane rozrastanie się Puszczy Białowieskiej, co w przyszłości może doprowadzić do zastąpienia jej stepem lub pustynią o tej samej nazwie.

Szyszko deklaruje, że przy dokonywaniu zmian klimatu oprze się na polskim węglu, którego spalanie popiera. Uważam, że to trafny wybór, bo badania pokazują, że spalanie węgla powoduje szczególnie skuteczne i dotkliwe zmiany klimatyczne. Wiele polskich miast i miejscowości, także uzdrowiskowych, dzięki spalaniu węgla posiada już taki klimat, jakiego nie ma nigdzie na świecie.

Dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że po konfrontacji z Szyszką w przyrodzie wszystko się zmienia i nic nie jest już takie, jakie było. Nie ma powodu, żeby z klimatem było inaczej. Jedyną, chociaż niestety płonną nadzieją ekologów jest to, że zanim Szyszko doszczętnie zmieni klimat w Polsce, Jarosław Kaczyński zmieni go na stanowisku ministra środowiska.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną