Świat

Trump z wizytą u papieża. Trudno o większy kontrast

Media przypomniały, że prezydent Obama rozmawiał z Franciszkiem w tej samej papieskiej bibliotece przez 52 minuty, a Trump przez 30. Media przypomniały, że prezydent Obama rozmawiał z Franciszkiem w tej samej papieskiej bibliotece przez 52 minuty, a Trump przez 30. Алексей М / Flickr CC by 2.0
Sama rozmowa nie była czymś więcej niż rutyną, sądząc po watykańskim komunikacie.

Trudno o większy kontrast. Milioner Donald Trump w otoczeniu innych milionerów z wizytą u papieża, który broni ubogich przed chciwością kapitalistów. Ale właśnie ze względu na drastyczną różnicę poglądów między Franciszkiem a Trumpem światowe media były nią bardzo zainteresowane.

Ekologia, globalne migracje, opłakany los biednych i wykluczonych, etyka biznesu: papież i prezydent stoją na antypodach. Ale polityka jest, jaka jest. To, że Franciszek nazwał antychrześcijańską obietnicę budowy antymigracyjnej zapory na granicy amerykańsko-meksykańskiej, należy do historii.

Ale wtedy Trump był kandydatem na prezydenta najpotężniejszego państwa na świecie, dziś sprawuje ten urząd. Kościół ma swoje problemy i swoje interesy, a Trump potrzebuje wizyty w Watykanie do poprawy swojego wizerunku.

Watykan ma z Trumpem o czym rozmawiać

Ekipa Trumpa ma w kraju coraz większy problem rosyjski, więc chętnie pochwali się serdeczną rozmową prezydenta z papieżem w jego bibliotece w Watykanie. Ale już niekoniecznie rutynowymi fotografiami sprzed rozmowy, bo papież ma na nich smutną minę, popatruje na podłogę, zamiast patrzeć do kamery.

Sama rozmowa też nie była czymś więcej niż rutyną, sądząc po watykańskim komunikacie. Media przypomniały, że prezydent Obama rozmawiał z Franciszkiem w tej samej papieskiej bibliotece przez 52 minuty, a Trump przez 30. Więcej konkretnej treści mogła mieć 50-minutowa rozmowa Trumpa z szefami watykańskiej dyplomacji, Parolinem i Gallagherem.

„Premier” i „minister spraw zagranicznych” Watykanu z pewnością mieli o czym z prezydentem USA rozmawiać, bo są de facto kościelnymi politykami, którzy działają jak politycy świeccy. Wspólne tematy mogły obejmować konflikty na Bliskim Wschodzie, na Ukrainie, stosunek do Chin i Rosji. Trump mógł obiecać gotowość do współpracy na odcinku wolności religijnej, prolife i humanitarnym.

Jego doradczyni i rodzona córka, Ivanka, spotkała się w ramach wizyty z liderami organizacji SantEgidio, która cieszy się życzliwością papieża, bo zajmuje się zbieraniem funduszy na tak zwane korytarze humanitarne dla uchodźców z Syrii. Cóż, dobre i to. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że wizyta miała przede wszystkim cel piarowski, a Franciszek to wyczuwał i nie był zachwycony.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną