Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Premier Kanady z wizytą u papieża. Miał do niego ważną prośbę

Premier Kanady z żoną w czasie spotkania z papieżem Franciszkiem. Premier Kanady z żoną w czasie spotkania z papieżem Franciszkiem. Justin Trudeau / Facebook
Justin Trudeau odwiedził Europę w związku ze szczytem G7.

Do spotkania Justina Trudeau z papieżem doszło w poniedziałek. Premier Kanady odwiedził Europę w związku ze szczytem G7.

Jak zapowiadał jeszcze przed spotkaniem rzecznik Trudeau Cameron Ahmad, jednym z głównych tematów rozmowy z papieżem była kwestia pojednania ze społecznościami indiańskimi. Od końca XIX w. dzieci rdzennej ludności kanadyjskiej umieszczane były w szkołach, gdzie pozbawiano je możliwości kultywowania swojego języka, tradycji i religii. Miano je przyuczać do bycia „dobrymi Kanadyjczykami” oraz „ucywilizować”.

Trafiło do nich około 150 tys. dzieci Indian, Eskimosów i Metysów, określanych przez prawo kanadyjskie jako First Nations, czyli pierwotni mieszkańcy kraju.

Szkoły były finansowane przez rząd, ale zarządzane przez Kościoły chrześcijańskie, głównie katolickie. W placówkach dochodziło do nadużyć seksualnych i fizycznych. Ostatnią taką szkołę zamknięto w 1996 r. W 2008 r. powołano Komisję ds. Prawdy i Pojednania, która określiła je jako „ludobójstwo kulturowe”. Rok wcześniej kanadyjski rząd rozpoczął wypłacanie łącznie 1,9 mld dol. kanadyjskich odszkodowań.

Formalne przeprosiny wobec społeczności indiańskiej wystosowali wcześniej Anglikanie, Prezbiterianie oraz Zjednoczony Kościół Kanady. Nie uczynił tego tylko Kościół katolicki. O takie formalne przeprosiny poprosił wczoraj papieża Trudeau. „Powiedziałem Papieżowi, jak ważne jest pojednanie z rdzenną ludnością w kontekście dalszego rozwoju Kanady, uwzględniając jego pomoc w postaci przeprosin” – tłumaczył dziennikarzom po spotkaniu.

Czy do przeprosin dojdzie?

Do przeprosin miałoby dojść podczas pobytu papieża w Kanadzie. Biskupi kanadyjscy zachęcają Franciszka, by do przyjazdu doszło już w przyszłym roku.

Były premier Stephen Harper, który wyraził ubolewanie w związku z tą praktyką w imieniu kanadyjskiego rządu, podczas audiencji u Franciszka dwa lata temu kwestii tej wprost nie podniósł. Nawiązał tylko do raportu przygotowanego w tej sprawie przez kanadyjską Komisję Prawdy i Pojednania, która wnioskowała o pojednanie między Kościołem katolickim a ofiarami. Jednak ówczesny papież Benedykt XVI wyraził wtedy jedynie „smutek z powodu udręki spowodowanej godnym pożałowania zachowaniem niektórych członków Kościoła”.

Jak podaje BBC, Watykan nie skomentował prośby Trudeau. Ocenił rozmowę jako „serdeczną” i „koncentrującą się na tematach integracji oraz (...) bieżących kwestiach etycznych”.

Trudeau od początku swojej kadencji próbuje doprowadzić do ostatecznego pojednania z ofiarami przymusowej asymilacji. W ocenie kanadyjskiego premiera system szkolnictwa zbudowany na przemocy „dał początek jednemu z najmroczniejszych rozdziałów w historii Kanady i zostawił trwały destrukcyjny ślad w sferze kultury, dziedzictwa i języków ludów autochtonicznych”.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną