Świat

Furgonetka wjechała w muzułmanów w Londynie. Oto do czego prowadzi nienawiść

Segregacja, deportacja i eksterminacja to pomysły rodzące się w umysłach chorych z nienawiści i strachu. Segregacja, deportacja i eksterminacja to pomysły rodzące się w umysłach chorych z nienawiści i strachu. Neil Hall/Reuters / Forum
Przemówienie Theresy May do społeczności muzułmańskiej można polecić jako lekturę islamofobom wszystkich krajów.

Kolejny zamach terrorystyczny w Londynie potwierdza, że nienawiść prowadzi do przemocy. Tym razem nienawiść białego rasisty do muzułmanów. Najechał furgonetką na wychodzących z meczetu po modłach. Uczestnicy zdarzenia obezwładnili napastnika i przekazali go policji. Co warto podkreślić, bo to pokazuje postawę obywatelską: nie ulegli pokusie samosądu.

Tym razem na wysokości zadania stanęli liderzy opinii publicznej. Szef opozycji, Jeremy Corbyn, od wielu lat deputowany Izby Gmin z dzielnicy Londynu, gdzie doszło do ataku. Duchowni różnych religii, wreszcie premier May. Wszyscy połączyli się w sprzeciwie wobec nienawiści i przemocy, jakiekolwiek są źródła, jakiekolwiek są rasa i wiara terrorystów atakujących niewinnych ludzi, którzy nic im nie zrobili.

Jak powinni reagować politycy?

Doskonałe przemówienie Theresy May – uspokajające społeczność muzułmańską w Londynie i na Wyspach – o tym, że państwo chroni ich prawa obywatelskie tak jak wszystkich innych mieszkańców Zjednoczonego Królestwa, można polecić jako lekturę islamofobom wszystkich krajów. Tak powinien zachować się dojrzały polityk, przywódca rządu, który w chwili kryzysu ma łączyć, a nie dzielić społeczeństwo.

Dojrzali przywódcy patrzą szerzej i bardziej perspektywicznie. Wielokulturowe społeczeństwo jest rzeczywistością. Nie zniknie, tak jak chcieliby tego szerzyciele islamofobii i rasizmu. Segregacja, deportacja i eksterminacja to pomysły rodzące się w umysłach chorych z nienawiści i strachu.

Dojrzali przywódcy demokratyczni mają obowiązek zachować jedność państwa i społeczeństwa co do pryncypiów: nie ma zgody na promocję i tolerowanie nienawiści na tle rasowym, etnicznym i religijno-kulturowym. Biały terrorysta jest tak samo godny potępienia i sprawiedliwego ukarania jak terrorysta muzułmanin. To jest podstawa cywilizacji zachodniej.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Nie chcą naszego mięsa

Dla zdobycia głosów drobnych rolników rząd nie waha się ryzykować zdrowia polskich konsumentów, a także załamania eksportu polskiej żywności.

Joanna Solska
29.01.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną