Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Nie żyje Otto Warmbier, student więziony w Korei Północnej

Otto Warmbier Otto Warmbier Forum
22-letni Amerykanin został zwolniony z więzienia i odesłany do USA w stanie śpiączki, z której już się nie wybudził.

Otto Warmbier został odesłany do Stanów Zjednoczonych w zeszły wtorek, 13 czerwca, po 17 miesiącach spędzonych w więzieniu. Amerykanin, skazany na 15 lat ciężkich robót za próbę kradzieży, od roku znajdował się w stanie śpiączki. Władze Korei utrzymują, że zatruł się jadem kiełbasianym. Rodzice chłopaka twierdzą zaś, że był „brutalnie torturowany”. To oni wydali oświadczenie o jego śmierci.

Warmbier został zatrzymany na lotnisku Pjongjang w styczniu 2016 r. Wyrok usłyszał już w marcu, proces trwał niespełna godzinę. Czym zawinił? Wykradł – rzekomo – propagandowy plakat z hotelu. „Popełniłem największy błąd w swoim życiu” – stwierdził Otto, student uniwersytetu z Virginii, który wyjechał do Korei na zorganizowaną wycieczkę.

Został zwolniony ze względu na stan, w jakim się znajdował. W Stanach Zjednoczonych Warmbier od razu trafił do szpitala. Lekarze z Cincinnati w stanie Ohio stwierdzili zatrzymanie układu krążeniowo-oddechowego. Otto nie reagował na leki pobudzające, doznał poważnego urazu mózgu. Po powrocie w rodzinne strony nie zabrał głosu, nie odpowiadał, nie wykonywał poleceń. Zdaniem rodziców wydawał się jednak spokojniejszy, bo – jak piszą w oświadczeniu – „czuł, że jest w domu”.

Spór między Koreą Północną i USA

Po powrocie Warmbiera do USA głos w sprawie zabrał także prezydent Donald Trump. „Przydarzyły mu się okrutne rzeczy, ale jest wreszcie pod opieką tych, którzy go kochają” – mówił. Po śmierci studenta stwierdził zaś: „To brutalny reżim, ale jesteśmy w stanie sobie z nim poradzić”. „Los Otto zmusza moją administrację do podjęcia działań, które zapobiegną tragediom wywołanym przez reżimy nierespektujące rządów prawa i godności pojedynczego człowieka” – dodał.

W Korei Północnej nadal są więzieni trzej Amerykanie. Zdaniem USA w niczym nie zawinili i są wykorzystywani do politycznych celów. Korea oskarża zaś Stany Zjednoczone o szpiegostwo i próbę obalenia rządu.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Kaczyński się pozbierał, złapał cugle, zagrożenie nie minęło. Czy PiS jeszcze wróci do władzy?

Mamy już niezagrożoną demokrację, ze zwyczajowymi sporami i krytyką władzy, czy nadal obowiązuje stan nadzwyczajny? Trwa właśnie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, debata na ten temat, a wynik wyborów samorządowych stał się ważnym argumentem.

Mariusz Janicki
09.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną