„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Kardynał walczący z pedofilią sam ma zarzuty o molestowanie. Papież na razie milczy

Australijski kardynał George Pell, watykański „minister skarbu”, stanie przed sądem w Melbourne, by zeznawać w sprawie zarzutów pedofilskich. Australijski kardynał George Pell, watykański „minister skarbu”, stanie przed sądem w Melbourne, by zeznawać w sprawie zarzutów pedofilskich. Tony Gentile/Reuters / Forum
Tak wysokiej rangi dostojnik kościelny nigdy dotychczas nie otrzymał podobnych zarzutów.

To się jeszcze w Kościele nie zdarzyło. Australijski kardynał George Pell, watykański „minister skarbu”, bliski i zaufany współpracownik papieża Franciszka, stanie przed sądem w Melbourne, by zeznawać w sprawie zarzutów pedofilskich.

Wysunęła je przeciwko niemu policja stanu Victoria, gdzie w latach 70. Pell pracował jako ksiądz na prowincji. Zarzuty dotyczą tamtego czasu. Policja nie podała żadnych szczegółów prócz tego, że otrzymała wiele skarg na zachowanie Pella, pochodzących od osób, które twierdzą, że są jego seksualnymi ofiarami z tamtego czasu. Czwartkowe rewelacje to nowa odsłona sprawy.

Kardynał Pell zaprzecza zarzutom

Władze australijskie od dłuższego czasu prowadzą kompleksowe śledztwo dotyczące zarzutów przeciwko księżom pedofilom w Kościele australijskim i roli Pella. Miał on jakoby nie tylko krzywdzić dzieci, lecz także ochraniać przed karą innych duchownych krzywdzących dzieci.

76-letni kardynał Pell od początku wszystkiemu zaprzecza. W czwartek w Watykanie ponownie odrzucił zarzuty i zapowiedział, że jeśli lekarze pozwolą, poleci do ojczyzny i stawi się przed sądem śledczym. Rok temu nie poleciał, był przesłuchiwany przez śledczych w Rzymie. Teraz Watykan wydał oświadczenie, że papież urlopuje swego „głównego ekonomistę” od obowiązków watykańskich, by mógł zeznawać w ojczyźnie.

Papież w niezręcznej sytuacji

Pell przez część opinii katolickiej jest uważany za ofiarę sił antyklerykalnych i obiekt zemsty za swoje negatywne stanowisko wobec zniesienia celibatu księży i dopuszczenia małżeństw homoseksualnych. Kardynał udziela się od lat w kościelnej kampanii przeciwko pedofilii. Wielokrotnie potępiał publicznie wykorzystywanie seksualne nieletnich. Mimo to nowe zarzuty stwarzają nową sytuację nie tylko dla niego, ale i dla Franciszka.

Franciszek znalazł się w niezręcznej sytuacji. Jako pierwszy papież w historii stara się konsekwentnie oczyścić Kościół hierarchiczny z duchownych pedofilów. Nie zawahał się nakazać uczciwego śledztwa w sprawie pedofilskich zarzutów wobec abp. Józefa Wesołowskiego (zm. 2015), podczas gdy Jan Paweł II pozwolił przez długie lata mieszkać w Rzymie amerykańskiemu kardynałowi Bernardowi Law, obciążonemu w USA zarzutami o zamiataniu pod kościelny dywan pedofilii z udziałem duchownych. Franciszek stworzył specjalną antypedofilską komisję kościelną, a oto jeden z jego najbliższych współpracowników otrzymuje pedofilskie zarzuty.

Papież zapowiedział, że oczywiście obowiązuje zasada domniemania niewinności i dopóki nie pozna wyroku sądu w sprawie oskarżeń przeciwko Pellowi, dopóty nie będzie się o niej wypowiadał. Wypowiadają się jednak działacze walczący z pedofilią w Kościele w niezależnych od kościelnej władzy organizacjach, które domagają się całej prawdy i odszkodowań dla ofiar.

Że sprawa może być naprawdę poważna, świadczy wypowiedź ks. Thomasa Doyle′a, tego, który przed laty zdemaskował skandal pedofilski w katolickiej diecezji bostońskiej (temat znanego filmu). Jego zdaniem treść oskarżeń może wprowadzić w osłupienie Watykan i samego papieża. Możliwe, że zarzuty zostaną częściowo ujawnione publicznie w przyszłym tygodniu.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną