Świat

Miss Universe 2013. To tam zaczęły się kontakty Trumpa z Rosjanami

Miss Universe 2013. To tam zaczęły się kontakty Trumpa z Rosjanami

Gabriela Isler odbiera koronę Miss Universe 2013 Gabriela Isler odbiera koronę Miss Universe 2013 Gabriela Isler / Forum
Konkurs stał się nieoczekiwanie centralnym punktem w sprawie możliwych powiązań Trumpa z rosyjskimi urzędnikami, którzy mieli mu pomóc wygrać wybory.

Miss Universe to coroczny, międzynarodowy konkurs piękności, który w 1996 r. przejął Donald Trump. Mimo ciągłej rywalizacji z Miss World – Miss Universe zachowuje w wielu krajach pozycję najbardziej prestiżowego konkursu tego rodzaju.

W 2013 r. konkurs odbył się w Rosji. Obyło się bez większych wpadek, może poza tym, że w trakcie ceremonii z głowy nagrodzonej Gabrieli Isler spadła korona. Ale to drobiazg, zwłaszcza że dziś konkurs stał się nieoczekiwanie centralnym punktem w sprawie możliwych powiązań Trumpa z rosyjskimi urzędnikami, którzy mieli mu pomóc wygrać wybory.

W jaki sposób Miss Universe ma związek z kampanią Trumpa?

Na pięć miesięcy przed wyborami w 2016 r. Donald Trump jr w towarzystwie Jareda Kushnera i szefa sztabu Paula Manafora spotkał się z rosyjską prawniczką Natalią Weselnicką, która miała im dostarczyć kompromitujące informacje o Hillary Clinton. Rosjanka to znana działaczka na rzecz zniesienia nałożonych na Rosję sankcji. Ich spotkanie zorganizowano w Trump Tower.

Spotkanie zostało po raz pierwszy opisane przez „New York Timesa”. Syn Trumpa przyznał, że zgodził się na to spotkanie na prośbę znajomego, którego poznał podczas zorganizowanej w Moskwie gali Miss Universe w 2013 r. Był nim Rob Goldstone. Pracował jako piarowiec w branży muzycznej, jako tabloidowy dziennikarz oraz przy obsłudze medialnego konkursu piękności cztery lata temu.

Goldstone w rozmowie z „The Washington Post” przyznał, że pomógł zaaranżować spotkanie z Weselnicką z ramienia klienta. Był nim Emin Agalarov.

Kim jest Emin Agalarov?

37-letni Emin Agalarow jest muzykiem pochodzenia azerskiego. Jest także szefem moskiewskiej firmy deweloperskiej. Jego ojciec, Aras, to rosyjski deweloper, który pozostaje w bliskich relacjach z Putinem. To dzięki staraniom Arasa gala Miss Universe odbyła się przed laty właśnie w Moskwie, dostarczając okazji do spotkań między ludźmi Trumpa i ludźmi Kremla.

Po konkursie ojciec z synem oraz związany z rosyjskim Sberbank Herman Gref gościli Trumpa na kolacji. Podczas pobytu w Moskwie Trump spotkał się raz jeszcze z rodziną Agalarowów, tym razem towarzyszył mu jego partner biznesowy Phil Ruffin. Trumpowie zatem doskonale znali się z azersko-rosyjskimi bogaczami.

Aras Agalarov zapłacił prawie 20 milionów dolarów za licencję na zorganizowanie Miss Universe w 2013 r. w Crocus City Hall w Moskwie. W wywiadzie internetowym przeprowadzonym w 2013 r., zamieszczonym na stronie Crocus Group Agalarovs, powiedział, że Trump szybko zgodził się na organizację konkursu w Rosji. „Uścisnęliśmy sobie dłonie i podpisaliśmy umowę w ciągu tygodnia” – mówił.

Trump nagrał nawet na 35. urodziny Agalarowa krótki film z życzeniami dla jubilata. „Jesteś zwycięzcą, jesteś mistrzem, jesteś świetny w nieruchomościach” – stwierdził. Agalarow był tez muzyczną gwiazdą w czasie Miss Universe 2013. Historia ma dalszy ciąg: Trump wystąpił w jego teledysku „In Another Life”.

Mimo że Trump wystartował w wyborach i został wybrany, „nie zapomniał o przyjaciołach” – podkreślał niedawno Agalarow.

Dlaczego Moskwa była najlepszym miejscem dla Miss Universe 2013?

W 2012 r. Trump wyjaśniał, że Miss Universe w Rosji miał być testem przed igrzyskami olimpijskimi, które odbyły się w 2014 r. w Soczi. Trump widział Rosję jako potencjalnego partnera Stanów Zjednoczonych w takich kwestiach jak walka z ISIS i cyberterroryzmem. Wyraził nawet przypuszczenie, że dzięki tej współpracy Putin stanie się jego „nowym najlepszym przyjacielem”.

Na podstawie: „The New Times”

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Schematy z rodzinnego domu

Małżeństwo: jak odgrywamy w nim role wyuczone jeszcze w dzieciństwie.

Agnieszka Paczkowska
04.08.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną