Świat

Miss Universe 2013. To tam zaczęły się kontakty Trumpa z Rosjanami

Gabriela Isler odbiera koronę Miss Universe 2013 Gabriela Isler odbiera koronę Miss Universe 2013 Gabriela Isler / Forum
Konkurs stał się nieoczekiwanie centralnym punktem w sprawie możliwych powiązań Trumpa z rosyjskimi urzędnikami, którzy mieli mu pomóc wygrać wybory.

Miss Universe to coroczny, międzynarodowy konkurs piękności, który w 1996 r. przejął Donald Trump. Mimo ciągłej rywalizacji z Miss World – Miss Universe zachowuje w wielu krajach pozycję najbardziej prestiżowego konkursu tego rodzaju.

W 2013 r. konkurs odbył się w Rosji. Obyło się bez większych wpadek, może poza tym, że w trakcie ceremonii z głowy nagrodzonej Gabrieli Isler spadła korona. Ale to drobiazg, zwłaszcza że dziś konkurs stał się nieoczekiwanie centralnym punktem w sprawie możliwych powiązań Trumpa z rosyjskimi urzędnikami, którzy mieli mu pomóc wygrać wybory.

W jaki sposób Miss Universe ma związek z kampanią Trumpa?

Na pięć miesięcy przed wyborami w 2016 r. Donald Trump jr w towarzystwie Jareda Kushnera i szefa sztabu Paula Manafora spotkał się z rosyjską prawniczką Natalią Weselnicką, która miała im dostarczyć kompromitujące informacje o Hillary Clinton. Rosjanka to znana działaczka na rzecz zniesienia nałożonych na Rosję sankcji. Ich spotkanie zorganizowano w Trump Tower.

Spotkanie zostało po raz pierwszy opisane przez „New York Timesa”. Syn Trumpa przyznał, że zgodził się na to spotkanie na prośbę znajomego, którego poznał podczas zorganizowanej w Moskwie gali Miss Universe w 2013 r. Był nim Rob Goldstone. Pracował jako piarowiec w branży muzycznej, jako tabloidowy dziennikarz oraz przy obsłudze medialnego konkursu piękności cztery lata temu.

Goldstone w rozmowie z „The Washington Post” przyznał, że pomógł zaaranżować spotkanie z Weselnicką z ramienia klienta. Był nim Emin Agalarov.

Kim jest Emin Agalarov?

37-letni Emin Agalarow jest muzykiem pochodzenia azerskiego. Jest także szefem moskiewskiej firmy deweloperskiej. Jego ojciec, Aras, to rosyjski deweloper, który pozostaje w bliskich relacjach z Putinem. To dzięki staraniom Arasa gala Miss Universe odbyła się przed laty właśnie w Moskwie, dostarczając okazji do spotkań między ludźmi Trumpa i ludźmi Kremla.

Po konkursie ojciec z synem oraz związany z rosyjskim Sberbank Herman Gref gościli Trumpa na kolacji. Podczas pobytu w Moskwie Trump spotkał się raz jeszcze z rodziną Agalarowów, tym razem towarzyszył mu jego partner biznesowy Phil Ruffin. Trumpowie zatem doskonale znali się z azersko-rosyjskimi bogaczami.

Aras Agalarov zapłacił prawie 20 milionów dolarów za licencję na zorganizowanie Miss Universe w 2013 r. w Crocus City Hall w Moskwie. W wywiadzie internetowym przeprowadzonym w 2013 r., zamieszczonym na stronie Crocus Group Agalarovs, powiedział, że Trump szybko zgodził się na organizację konkursu w Rosji. „Uścisnęliśmy sobie dłonie i podpisaliśmy umowę w ciągu tygodnia” – mówił.

Trump nagrał nawet na 35. urodziny Agalarowa krótki film z życzeniami dla jubilata. „Jesteś zwycięzcą, jesteś mistrzem, jesteś świetny w nieruchomościach” – stwierdził. Agalarow był tez muzyczną gwiazdą w czasie Miss Universe 2013. Historia ma dalszy ciąg: Trump wystąpił w jego teledysku „In Another Life”.

Mimo że Trump wystartował w wyborach i został wybrany, „nie zapomniał o przyjaciołach” – podkreślał niedawno Agalarow.

Dlaczego Moskwa była najlepszym miejscem dla Miss Universe 2013?

W 2012 r. Trump wyjaśniał, że Miss Universe w Rosji miał być testem przed igrzyskami olimpijskimi, które odbyły się w 2014 r. w Soczi. Trump widział Rosję jako potencjalnego partnera Stanów Zjednoczonych w takich kwestiach jak walka z ISIS i cyberterroryzmem. Wyraził nawet przypuszczenie, że dzięki tej współpracy Putin stanie się jego „nowym najlepszym przyjacielem”.

Na podstawie: „The New Times”

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Gdzie na świecie aborcja jest legalna, a gdzie kobiety muszą ją wykonywać w podziemiu?

Co roku na świecie dokonuje się ponad 40 mln aborcji – głównie w tych krajach, gdzie poziom wiedzy na temat antykoncepcji jest niski.

Redakcja
22.10.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną