Świat

5 mocnych tez artykułu „Sunday Times” o Polsce

Jarosław Kaczyński mózgiem zmian w Polsce. Jarosław Kaczyński mózgiem zmian w Polsce. Prawo i Sprawiedliwość / Facebook
Lekceważąc reguły UE we wszystkim, od niezależności sądownictwa po wycinkę drzew, Warszawa ryzykuje pogłębienie podziałów w ramach Unii – pisze Bojan Pancevski w „Sunday Times”.

1. Rząd PiS planuje bezprecedensową wojnę totalną z Komisją Europejską.

Polska skutecznie demonstruje podejście „mieć ciastko i zjeść ciastko”, ignorując Brukselę i nie rezygnując jednocześnie z korzyści wynikających z członkostwa w UE. Autor tekstu pisząc o planie wojny totalnej z KE, wskazuje na działania od prób przejęcia kontroli nad sądownictwem aż po nielegalną wycinkę drzew. Pancevski podkreśla, że to toksyczny spór, który może dalej podzielić Unię Europejską w czasie, kiedy blok mierzy się z kompleksowymi wyzwaniami i wewnętrznymi napięciami wynikającymi z wyjścia Wielkiej Brytanii. Przypomina też, że choć w ostatnich tygodniach Bruksela zagroziła odebraniem Polsce głosu, czołowi politycy w Warszawie odrzucili te groźby i zadeklarowali, że nie przestaną realizować swoich kontrowersyjnych planów, które ich zdaniem są zgodne z polską konstytucją.

2. Groźba Polexitu ze strony Warszawy?

Cytowany przez gazetę minister Waszczykowski uważa krytykę ze strony Unii za bezpodstawną i niepoważną: „Wraz z Brexitem stracimy drugą największą gospodarkę Unii Europejskiej, a mimo tej katastrofy Komisja Europejska teraz chce zacząć procedury i stracić także Polskę?”

3. W Unii pojawiają się głosy, że Komisja Europejska przesadziła, rozpoczynając procedurę, mimo że prezydent Andrzej Duda zawetował kluczowe elementy reformy.

Opozycja ze strony KE wzmocniła popularność rządzącego PiS, a w efekcie czołowi ministrowie rywalizują w swoim eurosceptycyzmie, aby wygrać sympatię wyborców, ignorując nawet unijne nakazy sądowe dotyczące wstrzymania wycinki chronionej przez UNESCO Puszczy Białowieskiej. Cytowany przez gazetę szef PISM Sławomir Dębski podkreśla, że ministrowie, którzy nie mają problemu z Komisją, boją się, że będą postrzegani jako przegrani.

4. Jarosław Kaczyński jest mózgiem nieliberalnych przemian w Polsce.

Tuż po tym jak niemiecki wicekanclerz Sigmar Gabriel ogłosił, że kraje odmawiające przyjęcia uchodźców powinny mieć wstrzymaną wypłatę środków UE, lider PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział „historyczną kontrofensywę”, m.in. domagając się reparacji wojennych od Niemców. Dziennikarz przypomina, że 68-letni Kaczyński nie zajmuje żadnego politycznego stanowiska, ale jest mózgiem daleko idącego nieliberalnego procesu przemian w polskim społeczeństwie. Zaś plany, które zawierają całkowite przejęcie mediów publicznych i całkowity zakaz aborcji, mają poparcie wyborców na prowincji oraz rosnącej liczby profesjonalistów i klasy średniej.

5. Polacy stają się jak Hutu i Tutsi.

Rosną napięcia między zwolennikami i przeciwnikami PiS, a tysiące liberalnych mieszkańców miast protestują przeciwko rządowi. Cytowany przez dziennikarza asystent Kaczyńskiego Radosław Fogiel porównuje podziały do tych w USA po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta, a nawet używa historycznego odniesienia do ludobójstwa w Rwandzie w 1994 r., mówiąc, że Polacy „stają się jak Hutu i Tutsi”.

Cały artykuł w „The Sunday Times” można przeczytać na stronie internetowej gazety.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Chłopcy 30+, czyli faceci jak dzieci

Psychologowie alarmują: to już epidemia. Pokolenie 20-, 30-, a nawet 40-latków nie chce dorosnąć.

Agnieszka Sowa
12.07.2016
Reklama