Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Europejski Trybunał Sprawiedliwości oddala skargę Słowacji i Węgier w sprawie uchodźców. Koniec z wymówkami

ETS wypowiedział się w sprawie uchodźców ETS wypowiedział się w sprawie uchodźców CAFOD Photo Library / Flickr CC by 2.0
Trybunał przemówił: decyzja Rady Europejskiej o relokacji uchodźców była zgodna z prawem europejskim.

Trybunał odrzucił skargi Słowacji i Węgier, wspieranych po dojściu do władzy PiS przez Polskę. Polska (wtedy z rządem PO-PSL) głosowała za relokacją. Rządy naszych państw, uporczywie i dla celów polityki wewnętrznej odmawiające współpracy, nie mają od dziś wymówki. W każdym razie prawnej.

Odmowa jest zawstydzająca, bo Słowacja i Węgry (a także oczywiście Polska) jednocześnie korzystają z funduszy unijnych związanych z wyzwaniem migracyjnym: na ochronę granic i programy integracyjne.

Większość unijnych ministrów spraw wewnętrznych we wrześniu 2015 r., w środku kryzysu migracyjnego, postanowiła, że Unia powinna solidarnie pomóc Włochom i Grecji poprzez relokację 120 tysięcy uchodźców do innych państw członkowskich według ustalonych limitów.

Rozczarowująca reakcja ministra Waszczykowskiego

Teraz Trybunał orzekł, że decyzja z września miała podstawę prawną, a system relokacji przyjęty przez Radę był ważny bez względu na to, że nie przyniósł oczekiwanego skutku. Słowacja i Polska nie przyjęły ani jednej osoby, Czechy kilkanaście.

Pierwsza reakcja ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego rozczarowuje. Zamiast powiedzieć, że wspólnie z rządem zastanowi się nad nową sytuacją prawną, skwitował orzeczenie insynuacją, że w Unii stosuje się wobec Polski podwójne standardy. Jakie podwójne? Wszystko jest jasne: wystarczy przeczytać komunikat Trybunału. Jego wymowa jest przecież taka, że każde państwo unijne powinno respektować unijne prawo. W Parlamencie Europejskim nie brakuje głosów ubolewania, że w całej Unii udało się dotąd relokować z Włoch i Grecji zaledwie 28 tys. osób. W całej, nie tylko w „nowej”.

Orzeczenie dotyczy materii prawnej, ale ma skutki polityczne, a także finansowe. Bo podpiera ewentualne nałożenie sankcji finansowych za odmowę wykonania prawidłowej decyzji Rady Europejskiej.

Wskutek polityki obecnego rządu premier Szydło Polska jest już zagrożona sankcjami podwójnie, bo także z powodu odmowy wzięcia pod uwagę zastrzeżeń Komisji Europejskiej do tak zwanej reformy sądownictwa. Trudno to uznać nie tylko za sukces, ale i za tytuł do chwały, bo kary mogą dotkliwe, a plamy na wizerunku naszego kraju szybko się nie da usunąć.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną