Świat

Alarmujące dane: Dzieci-uchodźcy są bite i wykorzystywane w drodze do Europy

Aż 77 proc. dzieci i nastolatków, podejmujących próbę dotarcia do Europy przez Morze Śródziemne, doświadcza bezpośrednich aktów nadużycia i wykorzystania. Aż 77 proc. dzieci i nastolatków, podejmujących próbę dotarcia do Europy przez Morze Śródziemne, doświadcza bezpośrednich aktów nadużycia i wykorzystania. Tumblr
Raport sporządzono w oparciu o rozmowy z 22 tys. uchodźców i migrantów, z czego połowę stanowiły dzieci i młodzież.

– Smutna rzeczywistość jest taka, że nadużycia, bicie i dyskryminacja są obecnie standardową praktyką stosowaną wobec dzieci przemieszczających się do Europy przez Morze Śródziemne mówi Afshan Khan, dyrektor regionalna UNICEF i Specjalny Koordynator ds. Kryzysu Uchodźczego i Migracyjnego w Europie. – Przywódcy państw Unii Europejskiej powinni zastosować długotrwałe rozwiązania, które pomogą zapewnić bezpieczne i legalne drogi migracyjne, tworząc korytarze ochronne i alternatywy dla przetrzymywania migrujących dzieci.

Przygotowany przez UNICEF i Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) raport „Harrowing Journeys” (Męczące Podróże) odnosi się do sytuacji zarówno dzieci-uchodźców, jak i dzieci-migrantów. Aż 77 proc. dzieci i nastolatków, podejmujących próbę dotarcia do Europy przez Morze Śródziemne, doświadcza bezpośrednich aktów nadużycia i wykorzystania. W raporcie podkreślono, że dzieci są o wiele bardziej narażone na wykorzystanie i handel ludźmi niż osoby dorosłe: w przypadku drogi przez Bałkany zagrożenie jest o 13 proc. wyższe, a przez Morze Śródziemne aż dwukrotnie.

W raporcie odnotowano konkretne przypadki dzieci, które dostały się do Europy. Aimamo, 16-letni chłopiec z Gambii, który przemieszczając się bez opieki, dotarł do schroniska we Włoszech, opowiadał, że po przybyciu do Libii miesiącami był zmuszany przez handlarzy ludźmi do wyczerpującej pracy fizycznej. „Jeśli spróbujesz uciec – zastrzelą cię. Jeśli przestaniesz pracować – biją cię. Byliśmy jak niewolnicy. Pod koniec dnia po prostu trzymali nas w zamknięciu”mówił chłopiec.

Najbardziej narażone na przemoc są dzieci pochodzące z Afryki

Według raportu na przemoc narażone są wszystkie migrujące dzieci, jednak pochodzące z Afryki Subsaharyjskiej są dużo bardziej narażone na wykorzystanie i przemyt niż te z innych części świata. Na drodze przez Bałkany dzieci z Afryki są narażone w 65 proc. na nadużycia, a inne dzieci – w 15 proc. Z kolei na drodze przez Morze Śródziemne wskaźnik zagrożenia dla dzieci z Afryki rośnie do 83 proc., a dla pozostałych dzieci wynosi 56 proc. Autorzy raportu uważają, że to ze względu na rasizm.

Szczególnie niebezpieczna jest droga przez Morze Śródziemne, ponieważ większość migrantów i uchodźców przedostaje się przez Libię, gdzie poziom bezprawia i przestępczości jest szczególnie wysoki. Młoda osoba musi zapłacić średnio od 1 tys. do 5 tys. dolarów za podróż do Europy, często zadłużając się, co wystawia ją na kolejne zagrożenia.

W raporcie zaapelowano do wszystkich zainteresowanych stron (krajów pochodzenia, tranzytowych i docelowych, Unii Afrykańskiej, Unii Europejskiej oraz międzynarodowych i krajowych organizacji), aby podjęły kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym.

„Działania te powinny skupić się na zapewnieniu bezpiecznej drogi dla migrujących dzieci, umocnieniu systemów ochrony dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów w krajach pochodzenia, tranzytowych i docelowych, znalezieniu alternatyw dla pozbawiania wolności dzieci będących w drodze, a także współpracy międzynarodowej, w celu zaprzestania handlu ludźmi, ksenofobii, rasizmu oraz dyskryminacji wobec wszystkich uchodźców i migrantów” czytamy w raporcie.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Ghislaine Maxwell, kobieta, która pomogła Epsteinowi zbudować harem

Córka brytyjskiego magnata prasowego miała werbować dla swojego przyjaciela Jeffreya Epsteina młode, przeważnie nieletnie dziewczęta. Jak absolwentka Oxfordu mogła wejść w tę rolę?

Tomasz Zalewski
18.08.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną