Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Nie dajmy się zwieść islamofobom. Muzułmanie szybko się w Europie integrują

Integracja ma szanse powodzenia tam, gdzie mniejszości czują się bezpieczniej. Integracja ma szanse powodzenia tam, gdzie mniejszości czują się bezpieczniej. Jim Boud / Flickr CC by 2.0
Z raportu Agencji Praw Podstawowych wynika, że aż 76 procent muzułmanów czuje się związanymi z państwem zamieszkania. I to mimo że jedna trzecia spośród nich doświadczyła dyskryminacji.

Nie dajmy się zwariować islamofobom. Muzułmanie europejscy i ich dzieci integrują się całkiem nieźle. I cenią sobie demokratyczne instytucje czasem nawet bardziej niż niemuzułmanie. Takie są wnioski z opublikowanego właśnie raportu z badań na ten temat.

Raport przygotowała unijna Agencja Praw Podstawowych (FRA). Próba jest miarodajna: 10 tysięcy z 15 państw UE, w tym tych ze stosunkowo sporymi mniejszościami muzułmańskimi i w jednym kraju postsocjalistycznym, Słowenii.

Aż 76 procent pytanych muzułmanów czuje się związanymi z państwem zamieszkania. I to mimo że jedna trzecia spośród nich stwierdziła, że doświadczyła dyskryminacji podczas poszukiwania pracy, a zdaniem nieco ponad 40 procent, gdy zdarzyło im się być zatrzymanymi przez policję, to nie z powodu naruszenia prawa, tylko z powodu wyglądu, pochodzenia, wyznania. Klasyczne „profilowanie rasowe”.

Jasne, że wynik mógłby być jeszcze lepszy: 90 czy więcej procent integracji. Ale blisko 80 procent to wynik bardzo dobry, nawet jeśli wśród tych muzułmanów nie wszyscy byli do końca szczerzy i odpowiadali tak, jak uważali, że powinno się odpowiedzieć.

Szacunek mniejszości względem większości

To jednak nie tylko poprawność polityczna. Szacunek względem instytucji demokratycznych jest przecież także oczekiwaniem, że stoją one na straży również praw obywateli wywodzących się z mniejszości muzułmańskiej czy jakiejkolwiek innej.

Szacunek ten nie musi się jednak przekładać na integrację z większością społeczeństwa. I to jest poważny problem zarówno demokratycznego państwa i jego instytucji, jak i społeczeństwa. W każdym społeczeństwie, w każdej grupie znajdą się źli ludzie, psycho- i socjopaci, fanatycy i ekstremiści, ale żyjemy w czasie, kiedy bierze się pod lupę szczególnie chętnie mniejszości, a w Europie – muzułmanów.

Integracja ma szanse powodzenia tam, gdzie mniejszości czują się bezpieczniej nie tylko dzięki ochronie państwowej, prawnej, policyjnej, ale też dzięki pozytywnym zachowaniom zwykłych ludzi, sąsiadów, znajomych, ich rodzin. Tu się rodzi, albo umiera, szacunek mniejszości względem większości.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną