Świat

Chopin przegrał z janczarami

Muzyka cudzoziemca, w dodatku niemuzułmanina, nie jest odpowiednia dla tureckich zmarłych. Muzyka cudzoziemca, w dodatku niemuzułmanina, nie jest odpowiednia dla tureckich zmarłych. Piero Castellano/Pacific Press/LightRocket / Getty Images

Marsz żałobny Chopina, grany w Turcji od 1932 r. podczas uroczystości pogrzebowych poległych żołnierzy, policjantów i innych przedstawicieli służb mundurowych, zastąpiono hymnem janczarów. Zaczęło się od pochówku policjanta, którego koledzy wiosną zagłuszali marsz Chopina, śpiewając starą osmańską pieśń „Itri” Sagaha Tekbira. „Itri” zawiera teksty zaczerpnięte z Koranu i, jak twierdzą władze, jest utworem zakorzenionym w tureckiej kulturze, więc lepiej oddaje to, za co walczyli i za co ginęli tureccy żołnierze, męczennicy.

Polityka 39.2017 (3129) z dnia 26.09.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020