„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Katastrofa i rewolucja

Trzęsienie ziemi w Meksyku znów wstrząśnie sceną polityczną?

Rząd szacuje, że uszkodzonych zostało 150 tys. budynków; odbudowa i naprawa zniszczeń ma kosztować 1,7 mld dol. Rząd szacuje, że uszkodzonych zostało 150 tys. budynków; odbudowa i naprawa zniszczeń ma kosztować 1,7 mld dol. Henry Romero/Reuters / Forum
Trzęsienie ziemi ukazało zdolność mobilizacji i potęgę solidarności w społeczeństwie Meksyku. A one mogą wywołać trzęsienie ziemi w polityce.
Prezydent Enrique Pena Nieto, pomny lekcji z przeszłości, natychmiast po trzęsieniu ziemi przemówił do obywateli.Edgard Garrido/Reuters/Forum Prezydent Enrique Pena Nieto, pomny lekcji z przeszłości, natychmiast po trzęsieniu ziemi przemówił do obywateli.

Pięść uniesiona do góry znaczy cisza. Zaskakujące – bo zazwyczaj to symbol gniewu, buntu. Ale w dniach po największym od trzech dekad trzęsieniu ziemi w Meksyku to znak, że wszyscy wkoło mają zamilknąć. To chwila nawoływania, a potem nasłuchiwania, czy spod ruin i zgliszczy dobywa się głos zasypanych, wciąż żywych ludzi. Moment, w którym zasypani przekazują komunikaty i wskazówki, a ratownicy – tak zawodowcy, jak i wolontariusze – muszą je usłyszeć. Pięść w górze to w tych dniach też symbol nadziei tych, którzy liczą na uratowanie bliskich.

Polityka 40.2017 (3130) z dnia 03.10.2017; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Katastrofa i rewolucja"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021