Świat

Najkrwawsza w historii USA: Co wiemy o strzelaninie w Las Vegas

Strzelania w Las Vegas Strzelania w Las Vegas Las Vegas Sun/Steve Marcus/Reuters / Forum
Policja w pokoju hotelowym oraz domu napastnika znalazła arsenał broni.

To najkrwawsza strzelanina w historii USA – podsumowały amerykańskie media. Strzały padły z 32. piętra hotelu Mandalay Bay Resort o godzi. 22 czasu amerykańskiego podczas koncertu gwiazdy muzyki country Jasona Aldreda.

W strzelaninie zginęło 59 osób, ponad 500 jest rannych. Wśród ofiar są m.in. policjanci. Na koncercie bawiło się koło 22 tys. osób.

Kto strzelał w Las Vegas?

Z ustaleń policji wynika, że strzelał 64-letni Stephen Paddock, opisywany najpierw jako „miejscowy”. Mężczyzna popełnił samobójstwo. Pokój wynajmował od 28 września, przechowywał w nim dużo broni. Policja znalazła również 19 sztuk broni, a także amunicję i materiały wybuchowe w domu mężczyzny w Mesquite, miejscowości oddalonej o półtorej godziny jazdy samochodem od Las Vegas. Funkcjonariusze przesłuchali już jego partnerkę, Marilou Danley. Nie była uzbrojona, współpracuje ze służbami.

Motywy ataku nadal nie są znane. Odpowiedzialność za zamach wzięło na siebie tzw. Państwo Islamskie, które informuje, że Paddock kilka miesięcy temu przeszedł na islam. Do tej pory nie znaleziono dowodów, które potwierdzałyby tę wersję zdarzeń. FBI twierdzi wręcz, że nie ma związku między tym konkretnym atakiem a jakąkolwiek międzynarodową organizacją terrorystyczną.

Amerykańskie media dotarły do brata sprawcy strzelaniny. Jest zaskoczony całą sprawą. „Był moim bratem. Czuję się tak, jakby asteroida spadła z nieba” – wyznał Eric Paddock w CNN. I dodał: Stephen nie był związany z wojskiem, mieszkał w Mesquite, gdzie odwiedzał kasyna i „jadał burritos”. W wywiadzie dla „Daily Mail” Eric Paddock mówił z kolei, że „nic nie wskazywało, by mógł on uczynić coś takiego”. Jego zdaniem brat nie miał żadnych był zaangażowany religijnie ani politycznie. Miał kilka sztuk broni, ale posiadał ją legalnie.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną