Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Lekcje wujka Xi

Chiny zrywają z fundamentalną nauką Denga o utajnianiu własnego potencjału, zatem zaczną się rozpychać i mieć interesy wszędzie na świecie. Chiny zrywają z fundamentalną nauką Denga o utajnianiu własnego potencjału, zatem zaczną się rozpychać i mieć interesy wszędzie na świecie. Aly Song/Reuters / Forum

Chiny zaczną się rozpychać i mieć interesy wszędzie na świecie.

Nowe Chiny wchodzą w nową erę, trzecią w swojej blisko 70-letniej historii. Jednostki czasu w chińskiej polityce mają za patronów silnych przywódców: na początku dominowały przykazania Mao Zedonga, właśnie skończył się okres doktryny Denga Xiaopinga, a od teraz partia i państwo będą działać według ideologicznych instrukcji Xi Jinpinga. Koncepcje obecnego sekretarza generalnego trafią i do statutu partii komunistycznej, i do podręczników szkolnych, wkuwać je będą uczniowie od podstawówki.

Delegaci na wielki zjazd partii usłyszeli od premiera Li Keqianga, dlaczego muszą przyswoić sobie pomysły otaczanego coraz silniejszym kultem szefa. Otóż myśli Xi to najnowsze osiągnięcie w dostosowaniu marksizmu i leninizmu, ważny element teorii socjalizmu o chińskich cechach. Chodzi po prostu o patenty gwarantujące komunistom utrzymanie monopolu na władzę. Xi naucza, by działać tak, aby ludzie byli zadowoleni z poziomu życia i by kraj równomiernie się rozwijał, dzięki czemu w połowie wieku Chiny staną się globalnym mocarstwem, silnym armią, innowacją i modną kulturą.

Wśród drogowskazów ustawionych przez Xi na drodze do wielkości znalazły się nakazy posłuchu dla woli partii i jej wewnętrznej dyscypliny oraz absolutny zakaz korzystania z zachodnich modeli, zwłaszcza inicjatyw pachnących próbami demokratyzacji. Natomiast wiadomość dla otoczenia jest następująca: Chiny zrywają z fundamentalną nauką Denga o utajnianiu własnego potencjału, zatem zaczną się rozpychać i mieć interesy wszędzie na świecie. Na razie, mówią interpretatorzy strategii Xi, wypełnią luki opuszczane przez Stany Zjednoczone, np. będą oliwić globalizację i zaproponują swój model tam, gdzie zachodni kapitalizm się nie uda.

Polityka 43.2017 (3133) z dnia 24.10.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Reklama