Świat

Ciężarówka wjechała w rowerzystów na Manhattanie. Są ofiary śmiertelne

Zdarzenie było „wyjątkowo tchórzliwym aktem terroru, wymierzonym w niewinnych cywilów”. Zdarzenie było „wyjątkowo tchórzliwym aktem terroru, wymierzonym w niewinnych cywilów”. REUTERS/Brendan McDermid / Forum
Kierowca jechał ciężarówką przez kilkaset metrów, taranując przechodniów i rowerzystów. Został postrzelony i zatrzymany przez policję.

Kierowca białej ciężarówki wjechał na ścieżkę rowerową wzdłuż West Side Highway, w pobliżu World Trade Center w Nowym Jorku. Amerykańskie media, powołując się na bezpośrednich świadków zdarzenia, mówią, że samochód jechał ścieżką przez kilkaset metrów, taranując przechodniów oraz rowerzystów.

Jak podaje CNN, co najmniej osiem osób nie żyje, a wiele zostało rannych. Zgodnie z informacjami ujawnionymi przez nowojorską policję, sprawca, wysiadając z samochodu, trzymał w rękach dwie imitację broni palnej. Według świadków miał krzyczeć: „Allah Akbar” („Bóg jest wielki”).

Niedługo potem został postrzelony przez patrol policji i pojmany. Znajduje się w szpitalu pod policyjnym nadzorem, w stanie krytycznym. Służby nie szukają innych podejrzanych. Policjanci znaleźli w ciężarówce list, w którym zamachowiec przyznawał, że działa w imieniu tzw. Państwa Islamskiego.

Na konferencji prasowej burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio powiedział, że zdarzenie było „wyjątkowo tchórzliwym aktem terroru, wymierzonym w niewinnych cywilów”.

Służby znają tożsamość sprawcy. Według źródeł CNN jest nim 29-letni, pochodzący z Uzbekistanu mężczyzna – Sayfullo Habibullaevic Saipov, który przybył do USA w 2010 r.

Nowojorska policja zwraca się z prośbą o omijanie miejsca zdarzenia. Okoliczne ulice są zamknięte.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną