„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Kim strzela dalej

Korea Północna dołączyła do jądrowych potęg? Eksperci USA są w szoku

Kim Dzong Un na razie strzela pociskami bez głowic. Ale jego ambicje są dużo większe. Kim Dzong Un na razie strzela pociskami bez głowic. Ale jego ambicje są dużo większe. PantherMedia
Reżim Kim Dzong Una ogłosił, że dysponuje technologią, która pozwala mu nazywać się państwem nuklearnym. Czas tego oświadczenia nie jest przypadkowy.

Korea Północna ogłosiła, że domyka swój program obrony nuklearnej i na dowód wystrzeliła kolejny międzykontynentalny pocisk balistyczny. Zachodni eksperci zgadzają się, że test pokazuje, iż Korea komunistyczna robi postępy technologiczne i może wkrótce uzyskać możliwość wystrzelenia pocisku z głowicą nuklearną w cele na terenie USA.

Na razie strzela pociskami bez głowic. Lecą w przestrzeni niezamieszkanej przez ludzi, lądują w morzu. Są zarazem pokazem siły i komunikatem do poddanych Kima, że mogą się czuć bezpieczni, bo dzięki polityce partii imperializm amerykański nie odważy się zaatakować Korei Północnej.

Są także komunikatem dyplomatycznym: traktujcie nas poważnie, zacznijmy rozmawiać jak równy z równym, bo i wy, i my mamy broń nuklearną.

Niewykluczone, że jest też aspekt propagandowy. Niedawno cały świat oglądał brawurową i udaną ucieczkę północnokoreańskiego żołnierza do demokratycznej Korei Południowej. Dezerter opowiedział, jak nędzne jest życie żołnierzy i obywateli Korei komunistycznej. Kontrolowane przez partię media o tym oczywiście nie informowały, za to teraz obwieściły kolejny triumf rakietowy.

Warto też zauważyć, że Kim strzelił, gdy znów mówi się o rosyjskich tropach Trumpa i jego ludzi, czyli gdy prezydent słabnie politycznie.

Tak czy inaczej mamy kolejny przykład, że koreańska polityka ekipy prezydenta Trumpa nie przynosi efektu. Kim się Trumpa nie boi, a Trump nie ma na Kima pomysłu. Tak naprawdę obie strony wiedzą, że nie ma innego rozwiązania problemu niż dyplomatyczne. Tylko jak i kiedy?

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną