Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Czy zaciska się pętla wokół szyi Trumpa?

Bliski doradca Trumpa przyznał się do składania fałszywych zeznań FBI

Michael Flynn Michael Flynn Carlos Barria / Forum
Biały Dom, jak było do przewidzenia, stara się bagatelizować oskarżenie Michaela Flynna, sugerując, że to jedyna czarna owca w ekipie prezydenta.

Nieprzyjemny prezent na gwiazdkę sprokurował Donaldowi Trumpowi specjalny prokurator Robert Mueller. Były doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego, emerytowany generał Michael Flynn, został formalnie oskarżony przez prokuratora o składanie fałszywych zeznań dla FBI w sprawie swego spotkania z rosyjskim ambasadorem w Waszyngtonie, Siergiejem Kisljakiem. A co więcej, przyznał się do winy i oświadczył, że współpracuje z Muellerem w prowadzonym przez niego śledztwie.

Toczące się od 10 miesięcy dochodzenie ma wyjaśnić, czy Rosjanie, którzy starali się wpłynąć na wynik zeszłorocznych wyborów w USA, koordynowali swe poczynania z Trumpem albo jego współpracownikami. Flynn był jego najbliższym doradcą przez wiele miesięcy i nawet po tym, jak został w lutym zdymisjonowany za okłamanie wiceprezydenta Pence′a, prezydent bronił go i prosił ówczesnego dyrektora FBI, Jamesa Comeya, który wcześniej badał rosyjskie kontakty trumpistów, żeby zostawił generała w spokoju. Comey odmówił i zapłacił za to stanowiskiem.

Czy Trumpowi znów grozi impeachment?

Biały Dom, jak było do przewidzenia, stara się bagatelizować oskarżenie Flynna, sugerując, że to jedyna czarna owca w ekipie prezydenta. Ale za okłamywanie FBI grozi 5 lat więzienia i aby uzyskać złagodzenie kary, generał, jak uważają prawnicy, musiał obiecać Muellerowi istotną pomoc w śledztwie. Według przecieków powiedział mu już, że rozmawiał z Rosjanami na polecenie Trumpa i wyraził gotowość obciążenia jego i rodziny.

W kolejce do otrzymania zarzutów stoją więc, być może, następni pretorianie prezydenta – na przykład jego zięć Jared Kuschner, który w czerwcu ubiegłego roku, w czasie kampanii wyborczej Trumpa, spotkał się w Nowym Jorku, w towarzystwie jego syna, z rosyjską prawniczką powiązaną z Kremlem. Podobnie jak z Kisljakiem, rozmawiano tam o sankcjach przeciwko Rosji.

Nad Trumpem więc gęstnieją chmury, czego objawem był nagły spadek na giełdzie w dniu, kiedy Flynn stawił się w sądzie federalnym i przyznał do winy. Oskarżenie generała nałożyło się na ciąg najnowszych wpadek prezydenta, jak retweetowanie antymuzułmańskiego wideo rozpowszechnianego przez rasistów, potępione przez brytyjską premier May, czy bezsensowny atak na demokratyczną senator Warren w czasie ceremonii nagradzania indiańskich weteranów. Po kolejnych kompromitacjach Trumpa odżyły głosy, aby znowu spróbować impeachmentu.

Nie spieszmy się jednak, wciąż do tego daleko, bo na Kapitolu republikanie bliscy są odniesienia wreszcie spektakularnego sukcesu – uchwalenia długo zapowiadanej reformy podatkowej. Poprawi ona sytuację głównie zamożnym Amerykanom, ale na krótką metę pomoże gospodarce i będzie to przede wszystkim pierwsze poważne legislacyjne osiągnięcie GOP za rządów Trumpa, które może uchronić ustawodawców partii przed porażką w przyszłorocznych wyborach. A los jego prezydentury, pamiętajmy, zależy głównie od samopoczucia republikanów.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną