Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Trump między młotem a kowadłem

Trump zadłużony w rosyjskich bankach? Trop w Deutsche Banku

Czy Moskwa posiada całkiem konkretną dźwignię nacisku na prezydenta USA? Czy Moskwa posiada całkiem konkretną dźwignię nacisku na prezydenta USA? Gage Skidmore / Flickr CC by 2.0
Deutsche Bank został wezwany do przekazania informacji o interesach Donalda Trumpa i jego rodziny. Istnieją podejrzenia, że udzielone przez bank pożyczki pochodziły z banków rosyjskich.

Z poważnych mediów dowiedzieliśmy się, że specjalny prokurator Robert Mueller, prowadzący śledztwo w sprawie rosyjskich kontaktów Donalda Trumpa i jego współpracowników, zażądał od Deutsche Bank danych na temat rachunków prezydenta i jego rodziny. Osobisty adwokat Trumpa oświadczył wprawdzie, że to fake news, ale znając wiarygodność prezydenckiego otoczenia i zważywszy że bank wiadomości nie zdementował, można przyjąć, że to prawda.

A jeśli tak, to Mueller jest coraz bliżej rozwiązania zagadki moskiewskich powiązań obecnego lokatora Białego Domu, które mogą doprowadzić do jego dymisji.

Deutsche Bank bowiem od lat pożyczał kilkusetmilionowe kwoty na nieruchomościowe inwestycje Trumpa biznesmena oraz jego synów i zięcia, i to wtedy, gdy inne banki nie udzielały mu już kredytów, pamiętając serię bankructw w jego korporacji w latach 90.

Skąd ta hojność?

Otóż prezydent może być de facto zadłużony nie w niemieckim banku – który zresztą został przyłapany na praniu pieniędzy rosyjskich oligarchów – tylko w rosyjskich bankach Vnieszekonombank (VEB) i VTB Group, które mogły wykupić jego długi albo żyrować pożyczki.

VEB jest własnością rządu rosyjskiego, a w VTB Group Kreml ma 60 proc. udziałów. Specprokurator Mueller chce zbadać, czy rzeczywiście takie transakcje między Deutsche Bank a Rosjanami miały miejsce. Bo jeśli do nich doszło, oznaczałoby to, że Moskwa posiada całkiem konkretną dźwignię nacisku na prezydenta USA. Jego zastanawiające próby dogadania się z Rosją tłumaczyłyby już nie tylko sympatia i podziw dla Władimira Putina, lecz także motywy znaczne bardziej prozaiczne.

Byłaby to sytuacja bezprecedensowa w najnowszej historii Ameryki.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama