Świat

Kolorowe jarmarki

Jak Niemcy wymyślili świąteczne kiermasze

Jarmark bożonarodzeniowy przed ratuszem w Hamburgu Jarmark bożonarodzeniowy przed ratuszem w Hamburgu DPA / PAP
Dla islamistów niemiecki kiermasz bożonarodzeniowy jest symbolem chrześcijaństwa i celem ataku, dla wielu chrześcijan – przykładem upadku tradycji. Z pewnością jednak Weihnachtsmarkt jest dziś globalną marką.
Pierniki z pozdrowieniami z Weihnachtsmarkt w DortmundzieIna Fassbender/Anadolu Agency/Getty Images Pierniki z pozdrowieniami z Weihnachtsmarkt w Dortmundzie

Na 45-metrowej choince rozbłyska 48 tys. lampek. W powietrzu unosi się charakterystyczny zapach cynamonu, skórki pomarańczowej i smażonych kiełbasek. Na ponad trzystu straganach każdy znajdzie coś dla siebie: przekąski, ozdóbki, zabawki. Amatorzy grzanego wina cieszą się, że w tym roku kubek nadal kosztuje dwa i pół euro. Handlarze już zacierają ręce, bo frekwencja dopisuje. Nastrój tylko na chwilę psuje grupa monterów rusztowań, którzy – z transparentami i gwizdkami – postanowili zawalczyć o podwyżki.

Polityka 50.2017 (3140) z dnia 12.12.2017; Świat; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Kolorowe jarmarki"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Patti Yang kończy karierę. Debiutuje Patricia Vernhes

Współpracowała ze światowej sławy kompozytorami, nagrała muzykę do hollywoodzkich superprodukcji i wydała pięć płyt. Artystka z Wrocławia kończy działalność pod pseudonimem Patti Yang. Czy jeszcze ją usłyszymy?

Dawid Iwaniec
21.02.2020