Świat

Gulasz, golonka i bigos

Polska kontra Europa

Dzięki posiadaniu wspólnej waluty z biedniejszymi państwami eurozony, Niemcy korzystają ze sztucznie podbijanej konkurencyjności eksportu. Dzięki posiadaniu wspólnej waluty z biedniejszymi państwami eurozony, Niemcy korzystają ze sztucznie podbijanej konkurencyjności eksportu. Juice Images / BEW
Pierwszą zagraniczną wizytę państwową premier Mateusz Morawiecki odbył 3 stycznia 2018 r. w Budapeszcie. Pojechał tam po pomoc i patronat. Niemcy muszą poczekać.
Viktor Orbán przypomina przebiegłego ucznia Metternicha, więc nikt polegać na nim nie powinien.Michaela Rehle/Forum Viktor Orbán przypomina przebiegłego ucznia Metternicha, więc nikt polegać na nim nie powinien.

Tuż po nominacji nowy premier przedwcześnie opuścił szczyt Unii, na którym Komisja Europejska ogłosiła, że po raz pierwszy w swojej historii uruchamia art. 7 Traktatu o UE, grożący Polsce zawieszeniem głosu z powodu łamania reguły praworządności. Na tym szczycie Viktor Orbán zapowiedział, że „obroni Polskę”, czyli zawetuje przegłosowanie sankcji. Morawiecki do Budapesztu pojechał po oficjalne tego potwierdzenie, do którego jednakże nie doszło. Obaj przywódcy ani słowem nie wspomnieli o art.

Reklama

Czytaj także

Rynek

Włoski strajk na polskich drogach

Włoskie firmy drogowe ogłosiły, że rozpoczętych w Polsce budów mogą nie skończyć, jeśli nie dostaną dodatkowych pieniędzy. W wyborczym roku będzie więc mniej przecinanych przez polityków wstęg, a więcej awantur. Jak do tego doszło?

Adam Grzeszak
21.05.2019
Reklama