Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

BuzzFeed potwierdza: USA wprowadzają retorsje wobec Polski

Donald Trump i Andrzej Duda podczas spotkania na Zamku Królewskim Donald Trump i Andrzej Duda podczas spotkania na Zamku Królewskim Adam Stepien / Agencja Gazeta
Do czasu przyjęcia zmian w ustawie o IPN prezydent i wiceprezydent USA nie będą spotykać się z Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim.

Źródło dyplomatyczne portalu BuzzFeed w Warszawie potwierdziło, że amerykańskie władze zdecydowały się wprowadzić szczególne sankcje wobec polskich władz. Do czasu przyjęcia zmian w ustawie o IPN prezydent i wiceprezydent USA nie będą spotykać się z Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim.

Dziennikarze Onet.pl zdobyli dokumenty, z których wynika, że ultimatum, które miało wymóc na rządzie PiS ustępstwa w sprawie nowelizacji ustawy o IPN, zostało sformułowane przez wysokich rangą dyplomatów USA podczas spotkania z polską delegacją. Amerykanie mieli nawet zagrozić, że są w stanie zablokować finansowanie wspólnych projektów wojskowych.

Amerykanie wycofają się z wojskowej obecności w Polsce?

Najbardziej krytyczny wobec Polaków miał być Wess Mitchell. Podkreślał w czasie rozmów, że ustawa o IPN uderza w wolność słowa i jest nie do przyjęcia dla USA. Ultimatum, które wystosowano wobec strony polskiej, zawiera w sobie m.in. ostrzeżenie przed wycofaniem się USA z rozwoju wojskowej obecności w Polsce.

Według źródeł Onetu notatka mówiąca o możliwej reakcji strony amerykańskiej bardzo szybko trafiła do premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa PiS. Reakcje obu polityków były różne. Szef rządu natychmiast się zorientował, że retorsje ze strony amerykańskiej administracji to nie przelewki, a stosowanie ustawy o IPN może doprowadzić do potężnego kryzysu w relacjach z USA.

Notatką nie przejął się Jarosław Kaczyński. Podobno nawet uspokajał Morawieckiego, który miał mu osobiście tłumaczyć konsekwencje wejścia w życie ustawy o IPN dla relacji z Ameryką. To wówczas – jak twierdzi Onet – miała powstać koncepcja „zamrożenia” ustawy, która następnie została kanałami dyplomatycznymi przekazana zarówno stronie izraelskiej, jak i amerykańskiej. Prezes PiS na nią przystał.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz miał długo nie wiedzieć o istnieniu tej notatki. Został przez kierownictwo PiS w tej sprawie pominięty.

Czytaj także: Co się dzieje w polskim MSZ

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama