Świat

Rosja stała za zamachem na byłego szpiega? May: „Wysoce prawdopodobne”

Do Salisbury wysłano 180 ekspertów. Do Salisbury wysłano 180 ekspertów. The Sun/News Licensing / Forum
Premier Theresa May zabrała głos w sprawie ataku chemicznego na podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córki. Żąda wyjaśnień od Rosji.

Premier Theresa May potwierdziła to, o czym od wielu dni spekulują media na całym świecie – jest „wysoce prawdopodobne”, że to Rosja odpowiada za atak na byłego agenta Siergieja Skripala i jego córkę Julię. Użyto w nim broni chemicznej „nowiczok”, produkowanej i używanej w Rosji.

Wielka Brytania zażądała od Kremla wyjaśnień. Rosja ma na to czas do wtorku, do końca dnia.

Brytyjski szef dyplomacji Boris Johnson wezwał ambasadora Rosji do odpowiedzi. Informacje o broni mają zaś zostać niezwłocznie przekazane Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej.

Premier May zastrzegła, że jeśli Londyn nie otrzyma odpowiedzi od Rosji, to uzna, że „akcja ta stanowi nieuprawnione użycie siły przez państwo rosyjskie przeciwko Wielkiej Brytanii”.

Czytaj także: Szpiegowski szok w Wielkiej Brytanii. Tajna operacja na zlecenie Kremla?

Co się stało agentowi i jego córce

66-letni Siergiej Skripal jest byłym rosyjskim agentem, który od lat 90. współpracował z brytyjskim rządem. W 2004 roku został aresztowany przez władze w Rosji, a w 2010 roku wymieniony w programie wymiany szpiegów. Zamieszkał w Salisbury. To w centrum tego miasta 4 marca on i jego córka zostali znalezieni na ławce nieopodal centrum handlowego. W stanie krytycznym zostali przewiezieni do szpitala. W związku ze sprawą przebadano 21 osób, trzech funkcjonariuszy policji trafiło do szpitala.

Do wyjaśnienia sprawy zaangażowano dużo wsparcia. Do Salisbury wysłano 180 ekspertów.

W 2012 roku żona Skripala zmarła na raka, a w marcu zeszłego roku w tajemniczych okolicznościach zmarł jego syn. Był w podróży do Sankt Petersburga.

Czytaj także: Szpiegowskie metody KGB i FSB

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Polonia jest taka jak my. Ewa Winnicka opowiada o polskim Greenpoincie

Mnie ten temat dlatego tak bardzo pociąga, że zmusza do zastanowienia, co to znaczy być w ogóle Polakiem – mówi Ewa Winnicka, autorka książki „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”.

Janusz Wróblewski
16.06.2021
Reklama