Świat

Władimir Putin zatwierdzony na kolejną kadencję. Zdobył ponad 70 proc. głosów

Władimir Putin Władimir Putin Forum
Nowy-stary prezydent Rosji wygrał z lepszym wynikiem niż sześć lat temu.

Wyniki exit poll podała państwowa agencja informacyjna RIA Novosti. Opublikowała wyniki z dwóch badań – Fundacji Otwarte Poglądy oraz Wszechrosyjskiego Ośrodka Badań Opinii Publicznej (WOBOP). Według tej pierwszej sondażowni na Putina głosowało 76,3 proc. Rosjan, którzy wzięli udział w wyborach. Z kolei WOBOP informuje, że Putin zdobył 73,9 proc. głosów.

Z kolei Agencja informacyjna TASS podała o godz. 19.30, że po przeliczeniu jednej czwartej głosów Putin prowadzi z wynikiem 72,53 proc.

W wyborach, które dały Putinowi zwycięstwo, startował także nacjonalista Władimir Żyrinowski (według dwóch badań exit poll – 6,7 lub 6 proc. głosów), bezpartyjny dyrektor Sowchozu im. Władimira Lenina Paweł Grudinin (11,2 / 11,9 proc.), dwaj staliniści, czyli Siergiej Baburin (1 / 0,6 proc.) i Maksim Surajkin (0,8 / 0,7 proc.), oraz trójka liberałów: Ksenia Sobczak (2,5 / 2 proc.), Grigorij Jawliński (1,6 / 1 proc.) i Boris Titow (1,1 / 0,7 proc.).

Zgody na kandydowanie nie otrzymał jedyny realny polityczny konkurent Putina, czyli Aleksiej Nawalny. Opozycjonista wzywał dziś Rosjan do „strajku wyborczego” i pozostania w domach.

Opublikowane nagrania z lokali wyborczych wykazały nieprawidłowości w wielu miastach w Rosji. Na nagraniach widać, jak urzędnicy wypełniają pudła kartami do głosowania. Mimo to Centralna Komisja Wyborcza ​​nie zarejestrowała żadnych poważnych naruszeń.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020
Reklama