Świat

Co się stało w okolicy?

Wschód odkleja się od Zachodu

Godło Serbii Godło Serbii Koca Sulejmanovic/EPA / PAP
W coraz zgodniejszej opinii naszej połowy Europy nie udało się przyspawać do zachodniej. Jedna do drugiej nie pasuje. Odstaje. Ale czy wina za ten pękający związek leży tylko po jednej, wschodniej stronie?
Ukraina konsekwentnie prze na Zachód, ale mowa głównie o jej zachodniej części.edykbo/Wikipedia Ukraina konsekwentnie prze na Zachód, ale mowa głównie o jej zachodniej części.

Sondaże pokazują, że wśród Serbów spośród wszystkich światowych liderów największą popularnością cieszy się Władimir Putin. W serbskiej części Kosowskiej Mitrowicy, na drzwiach kafany naprzeciwko słynnego mostu łączącego część serbską z albańską – napis: „Żądamy unii Serbii z Rosją”. Graffiti z napisem „Krym to Rosja, Kosowo to Serbia” to jeden z bardziej znanych punktów w Mitrowicy.

– Co ty myślisz, że my nie wiemy, że Rosja to dyktatura? – mówił mi serbski student Jovan, z którym siedzieliśmy przy pleskawicy w knajpie, zaraz obok muralu z Krymem.

Polityka 15.2018 (3156) z dnia 10.04.2018; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Co się stało w okolicy?"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021