Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Timmermans w Warszawie. Uśmiechy nie powinny przykryć problemu

Frans Timmermans w Warszawie, spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem Frans Timmermans w Warszawie, spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem Sławomi Kamiński / Agencja Gazeta
Wizyta wiceszefa Komisji Europejskiej w Warszawie służy politycznie Brukseli i pisowskiemu rządowi w Warszawie do „deeskalacji napięcia” we wzajemnych stosunkach, ale nie służy rządom prawa w Polsce.

Polityka „zjednoczonej prawicy” w dziedzinie prawa polega na likwidacji niezależności sądownictwa od kontroli politycznej rządzących. Jest to sprzeczne z zasadami demokracji opartej na praworządności. W Polsce i Europie wielokrotnie analizowano zmiany sądownicze wprowadzane po objęciu władzy w 2015 roku przez PiS i koalicjantów tej partii. Jeden z przykładów znajdziemy na stronie Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Timmermans dobrze zna sytuację w Polsce

Niezależne od obozu władzy analizy są zgodne: rządzący likwidują w Polsce system trójpodziału władzy, fundament demokracji liberalnej. Zastępują go systemem niedemokratycznej jednolitej władzy państwowej. W takim systemie żyją obywatele Rosji Putina, Węgier Orbána, Turcji Erdoğana. I w taką stronę zmierzają niestety sprawy w Polsce. Ostrzeganie przed tym jest obowiązkiem opozycji parlamentarnej w Polsce i w Parlamencie Europejskim. Polska jest zbyt wielka i zbyt ważna geopolitycznie, by miała dryfować w stronę Wschodu.

Frans Timmermans dobrze zna sytuację w Polsce. Wie, że przedstawiciel Komisji Europejskiej nie może żyrować działań wymierzonych w praworządność. Przeciwnie, powinien pomóc w przywróceniu w Polsce normalności, czyli standardów demokracji opartej na rządach prawa. Upominanie się o to nie jest „antypolskie”.

Czytaj także: PiS liczy, że zawrze z Unią „kompromis”. Skąd ten optymizm?

Rzekome ustępstwa PiS to zmiany kosmetyczne

Dygnitarze obecnego obozu władzy zmienili nieco swoją taktykę w sprawie kryzysu wywołanego przez nich samych. Najpierw Timmermans był obrażany i wyszydzany, teraz dygnitarze robią sobie z nim uśmiechnięte fotki i wyrażają nadzieję, że jego wizyta w Warszawie przysłuży się temu, co szef kancelarii premiera Michał Dworczyk nazywa „deeskalacją napięcia”.

Nowomowa i uśmiechy nie powinny przykryć istoty problemu. Rzekome ustępstwa proponowane przez PiS są zmianami kosmetycznymi. Wbrew temu, co sugeruje pisowski minister europejski Konrad Szymański, nie mamy tu do czynienia z żadnym „kompromisem”.

Dialog w wydaniu tego rządu jest pozorowany i ma na celu odsunięcie dyskusji na temat praworządności w Polsce na forum Rady Europejskiej. Można dyskutować, gdzie jest dziś gorzej z rządami prawa: w Polsce czy na Węgrzech, ale oba kraje zasługują na coś więcej niż złe kompromisy w tej dziedzinie.

Czytaj także: Komisja Europejska nie traktuje „Białej Księgi” jako odpowiedzi na jej zalecenia

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną