Świat

Irlandzka lekcja wielkanocna

Czy spójność Irlandii Północnej znów jest zagrożona?

Konflikt w Irlandii Północnej miał wymiar religijny: lojaliści byli często protestantami, narodowcy republikanie – katolikami.

Mija dwadzieścia lat od porozumienia, któremu nie dawano większych szans. W Wielki Piątek 1998 r. osiągnięto polityczny kompromis kończący długi i krwawy konflikt w Irlandii Północnej. Mało kto wierzył, że utrzyma się dłużej niż kilka miesięcy. Ale utrzymał się i dał Zielonej Wyspie dwie dekady pokoju i rozwoju. Dziś Europa staje przed wyzwaniami wymagającymi podobnej determinacji. Takiej, jaką wykazali ówcześni liderzy Republiki Irlandii i Wielkiej Brytanii, Bernie Ahern i Tony Blair, amerykański senator George Mitchell, który z poparciem prezydenta Billa Clintona moderował negocjacje, a także reprezentanci głęboko zwaśnionych obozów politycznych: republikańskich narodowców i probrytyjskich lojalistów, działacze organizacji obywatelskich, w tym ruchu kobiecego.

Polityka 15.2018 (3156) z dnia 10.04.2018; Komentarze; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Irlandzka lekcja wielkanocna"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Homofobusy jeżdżą po polskich miastach. Szokują i wykluczają

Homofobusy rozpowszechniają nieprawdziwe informacje na temat osób LGBT. To akcja Fundacji Pro-Prawo do Życia, która wbrew nazwie odmawia osobom nieheteroseksualnym prawa do wolnego od dyskryminacji życia w Polsce.

Agata Szczerbiak
17.07.2020