Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Wolność słowa po węgiersku

Na Węgrzech znikają wolne media

Demonstracja w Budapeszcie po wyborach wygranych przez Fidesz. Demonstracja w Budapeszcie po wyborach wygranych przez Fidesz. Peter Kohalmi/AP / EAST NEWS

Zaraz po wyborach miliarder Lajos Simicska, kiedyś przyjaciel Orbána, dziś z nim skłócony, zamknął dziennik „Magyar Nemzet”.

Duża demonstracja w Budapeszcie, korespondent BBC doliczył się 100 tys. uczestników, to najbardziej widoczna reakcja tych Węgrów, których rozczarowały wyniki wyborów z 8 kwietnia. Fidesz, partia premiera Viktora Orbána, zwyciężyła trzeci raz z rzędu i zapewniła sobie większość konstytucyjną. Manifestanci domagali się ponownego przeliczenia głosów, zaprzestania rządowej kampanii nienawiści wobec imigrantów, zjednoczenia opozycji i bezstronnych mediów publicznych. Obserwatorzy z misji OBWE przyznali, że sam proces głosowania był technicznie w porządku. Zastrzeżenia zgłosili natomiast do przebiegu kampanii wyborczej, zwłaszcza daleko idącego wsparcia udzielonego partii rządzącej przez instytucje państwowe, w tym publiczne media.

Po wyborach zawęża się pole debaty publicznej. Na Węgrzech głosy krytyczne pod adresem rządu płyną głównie z portali internetowych, cieszących się największą niezależnością. Z nielicznymi wyjątkami telewizja, radio i prasa drukowana kontrolowane są przez różnych stronników Fideszu. Wyjątków ubywa. Miliarder Lajos Simicska, kiedyś przyjaciel Orbána, dziś z nim skłócony, zamknął właśnie dziennik „Magyar Nemzet” (wychodził od 80 lat) i rozgłośnię radiową Lánchíd. Należącą do niego stację telewizyjną Hir TV czeka restrukturyzacja, a tygodnik „Heti Válasz” został wystawiony na sprzedaż.

Simicska wycofuje się z przedsięwzięć medialnych, bo po utracie reklam państwowych przedsiębiorstw były głęboko niedochodowe, chodzić też może o ochronę innych interesów oligarchy i względy emocjonalne, że nie udało się Orbánowi tak przyłożyć, by odczuł to wyborczo.

Polityka 16.2018 (3157) z dnia 17.04.2018; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Wolność słowa po węgiersku"
Reklama