Świat

Płeć w wielkim mieście

Męskie miasta

Dzielnica Mariahilf w Wiedniu – czołowe osiągnięcie feministycznej urbanistyki w Europie. Dzielnica Mariahilf w Wiedniu – czołowe osiągnięcie feministycznej urbanistyki w Europie. Viennaslide/Alamy Stock Photo / BEW
Tak, współczesne metropolie mają płeć – męską. Na dodatek jest to mężczyzna zmotoryzowany, zatrudniony i w pełni sprawny. A co z resztą mieszkańców?
Kobieca sygnalizacja uliczna w Madrycie.M. Ramirez/Alamy Stock Photo/BEW Kobieca sygnalizacja uliczna w Madrycie.

Na początku roku urząd miasta Bilbao podjął, wydawać by się mogło, niepozorną decyzję. Nocne autobusy na prośbę pasażerów – a przede wszystkim pasażerek – będą zatrzymywać się także pomiędzy przystankami. Ma to zapewnić bezpieczeństwo kobietom, które będą mogły wysiąść z autobusu jak najbliżej domu. Podobne praktyki stosują już niektóre miasta w Katalonii.

Decyzja baskijskiego ratusza to przykład tego, co dzieje się dziś nie tylko w Hiszpanii. W urzędach wielu zachodnich miast trwa dyskusja o tym, jak uczynić je bardziej przyjaznymi dla różnych grup mieszkańców, na czele z kobietami.

Polityka 17/18.2018 (3158) z dnia 24.04.2018; Świat; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Płeć w wielkim mieście"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021