Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Poligon Antypody

Chiny idą na Australię

Chińska dzielnica w Melbourne. Tak niebawem będzie wyglądała cała Australia, a potem cały świat? Chińska dzielnica w Melbourne. Tak niebawem będzie wyglądała cała Australia, a potem cały świat? Asanka Brendon Ratnayake / Getty Images
Chiny podchodzą Australię. Testują na niej zdolności obronne Zachodu.
Okładka książki „Cicha inwazja”. Nad budynkiem parlamentu w Canberze zamiast australijskiej powiewa chińska flaga.materiały prasowe Okładka książki „Cicha inwazja”. Nad budynkiem parlamentu w Canberze zamiast australijskiej powiewa chińska flaga.

Ochłodziły się stosunki między Chinami i Australią. Zrobiło się mroźnie, przyznaje australijski premier, broniący australijskich wartości, liberał Malcolm Turnbull. Idzie o ograniczenia zagranicznego wpływu na proces polityczny. Wśród propozycji rządu Turnbulla znalazły się restrykcje dla zagranicznego wsparcia finansowego dla partii i organizacji pozarządowych, w tym charytatywnych. Mowa o zwiększeniu kar wymierzanych za szpiegostwo i rozgłaszanie nieprawdziwych informacji oraz o wymogu rejestracji byłych polityków, lobbystów i menedżerów, jeśli zabiegają o wpływy w polityce w imieniu zagranicznych podmiotów.

Polityka 17/18.2018 (3158) z dnia 24.04.2018; Świat; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Poligon Antypody"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022