Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Czy biskup Michael Curry jest nowym pastorem Kingiem?

Biskup Michael Curry wygłosił kazanie na ślubie Harry’ego i Meghan. Biskup Michael Curry wygłosił kazanie na ślubie Harry’ego i Meghan. Owen Humphreys/Reuters / Forum
Trzeba przyznać, że nawet jak na standardy brytyjskiego liberalizmu pomysł z zaproszeniem bp. Curry’ego na ślub Harry’ego z Meghan był przełomowy.

Dzięki kazaniu podczas ślubu brytyjskiego księcia Harry’ego z ciemnoskórą Amerykanką Meghan Markle miliony ludzi na całym świecie mogły się zainteresować anglikańskim biskupem amerykańskim Michaelem Currym. I dobrze, bo bez tego pretekstu jego przesłanie nigdy by nie zyskało takiego rozgłosu i nigdy by się nie dowiedzieli, że jest taki kaznodzieja i taki Kościół chrześcijański.

Kim jest biskup Michael Curry?

Nie wszyscy byli pod wrażeniem, szczególnie w kołach konserwatywnych. Niektórzy konserwatyści sceptycznie przyjęli wiadomość, że Curry, aktualny przewodniczący Kościoła Episkopalnego w USA, otrzymał od pary narzeczonych zaproszenie, by wziąć udział w ich święcie, które było zarazem świętem brytyjskiej monarchii.

Curry to pierwszy w historii tego Kościoła (członka światowej Wspólnoty Anglikańskiej) czarnoskóry prymas. Amerykańscy anglikanie są gotowi do zmian kulturowych. Jako pierwsza wspólnota chrześcijańska w Stanach wyświęcili geja na biskupa. W 2015 r. Kościół Episkopalny zatwierdził liturgię z okazji małżeństw osób tej samej płci.

Wywołało to spore kontrowersje w światowym anglikanizmie. Episkopalni zostali na trzy lata zawieszeni w prawach członka Wspólnoty. Powołano specjalną grupę roboczą do sprawy rozładowania kryzysu. Wszedł do niej bp Curry.

Uczestniczył w anglikańskiej delegacji, która spotkała się w Rzymie z papieżem Franciszkiem z okazji półwiecza nawiązania kontaktów między Kościołami anglikańskim i rzymskokatolickim. To był przełom, bo anglikanizm powstał w wyniku rozłamu w zachodnim Kościele łacińskim i zerwał kontakty z papiestwem na pięć wieków.

Podczas wizyty w Watykanie bp Curry przywołał słowa

  • książę Harry
  • monarchia brytyjska
  • protestantyzm
  • Reklama