Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Czy biskup Michael Curry jest nowym pastorem Kingiem?

Biskup Michael Curry wygłosił kazanie na ślubie Harry’ego i Meghan. Biskup Michael Curry wygłosił kazanie na ślubie Harry’ego i Meghan. Owen Humphreys/Reuters / Forum
Trzeba przyznać, że nawet jak na standardy brytyjskiego liberalizmu pomysł z zaproszeniem bp. Curry’ego na ślub Harry’ego z Meghan był przełomowy.

Dzięki kazaniu podczas ślubu brytyjskiego księcia Harry’ego z ciemnoskórą Amerykanką Meghan Markle miliony ludzi na całym świecie mogły się zainteresować anglikańskim biskupem amerykańskim Michaelem Currym. I dobrze, bo bez tego pretekstu jego przesłanie nigdy by nie zyskało takiego rozgłosu i nigdy by się nie dowiedzieli, że jest taki kaznodzieja i taki Kościół chrześcijański.

Kim jest biskup Michael Curry?

Nie wszyscy byli pod wrażeniem, szczególnie w kołach konserwatywnych. Niektórzy konserwatyści sceptycznie przyjęli wiadomość, że Curry, aktualny przewodniczący Kościoła Episkopalnego w USA, otrzymał od pary narzeczonych zaproszenie, by wziąć udział w ich święcie, które było zarazem świętem brytyjskiej monarchii.

Curry to pierwszy w historii tego Kościoła (członka światowej Wspólnoty Anglikańskiej) czarnoskóry prymas. Amerykańscy anglikanie są gotowi do zmian kulturowych. Jako pierwsza wspólnota chrześcijańska w Stanach wyświęcili geja na biskupa. W 2015 r. Kościół Episkopalny zatwierdził liturgię z okazji małżeństw osób tej samej płci.

Wywołało to spore kontrowersje w światowym anglikanizmie. Episkopalni zostali na trzy lata zawieszeni w prawach członka Wspólnoty. Powołano specjalną grupę roboczą do sprawy rozładowania kryzysu. Wszedł do niej bp Curry.

Uczestniczył w anglikańskiej delegacji, która spotkała się w Rzymie z papieżem Franciszkiem z okazji półwiecza nawiązania kontaktów między Kościołami anglikańskim i rzymskokatolickim. To był przełom, bo anglikanizm powstał w wyniku rozłamu w zachodnim Kościele łacińskim i zerwał kontakty z papiestwem na pięć wieków.

Podczas wizyty w Watykanie bp Curry przywołał słowa pastora Martina Luther Kinga, że albo nauczymy się współegzystować jak bracia i siostry, albo zginiemy jak głupcy.

Porównania do Martina Luther Kinga

Czy Curry jest pastorem Kingiem? Na pewno idzie w jego ślady jako duszpasterz i kaznodzieja z afroamerykańskimi korzeniami i doświadczeniem niewolnictwa we własnej rodzinie.

Curry reprezentuje duchowość czarnych chrześcijan, pełną wiary, nadziei i entuzjazmu. W szczególności jest rzecznikiem praw czarnoskórych i nie ma problemu z apelami o sprawiedliwość społeczną i wspólny front chrześcijan przeciwko rasizmowi i dyskryminacji.

W tym sensie udział Curry’ego w ślubie w Windsorze można odczytać jako komunikat wysłany przez nowożeńców do opinii publicznej na Wyspach i szerzej: jesteśmy za pokojem i współpracą w ramach społeczeństwa międzykulturowego. Nie boimy się wielokulturowości, lecz cieszymy się jej bogactwem, energią, urodą.

Trzeba przyznać, że nawet jak na standardy brytyjskiego liberalizmu pomysł z zaproszeniem bp. Curry’ego na ślub Harry’ego z Meghan był przełomowy. W „pierwszej rodzinie” Wielkiej Brytanii odezwał się głos pokolenia milenialsów.

Czytaj także: Ważny przekaz ślubu Meghan Markle i księcia Harry′ego

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Przeklęta ewolucja! Chodzenie to kontrolowane upadanie

O tym, dlaczego stanęliśmy na nogach, co dzięki temu zyskaliśmy, a co straciliśmy, opowiada prof. Jeremy DeSilva, paleoantropolog z Dartmouth College.

Tomasz Targański
19.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną