Świat

Jak ukłuć Słowaka

Ciążenie ku Rosji

Branislav Skripek, słowacki europoseł, podczas debaty w Strasburgu poświęconej ochronie dziennikarzy śledczych po zabójstwie Jana Kuciaka. Branislav Skripek, słowacki europoseł, podczas debaty w Strasburgu poświęconej ochronie dziennikarzy śledczych po zabójstwie Jana Kuciaka. Vincent Kessler/Reuters / Forum
Do tej pory Słowacja była prorosyjska głównie w słowach. Teraz dochodzą czyny.
Były premier Słowacji, Robert Fico, należał do najbardziej prorosyjskich liderów w Unii.EU21016SK/Wikipedia Były premier Słowacji, Robert Fico, należał do najbardziej prorosyjskich liderów w Unii.

W nowym budynku Teatru Narodowego w Bratysławie doszło niedawno do małego skandalu dyplomatycznego. Po przedstawieniu artystów z Petersburga zorganizowano zamknięte przyjęcie, na którym ambasador Rosji wygłosił pełne entuzjazmu przemówienie o przyjaźni słowacko-rosyjskiej. Odpowiedział mu Michal Vajdička, znany reżyser i dyrektor sceny dramatycznej teatru. „Ja z kolei chciałbym podziękować, że tym razem przyjechał od was tylko teatr” – rzucił do wyraźnie skonfundowanego dyplomaty.

Polityka 22.2018 (3162) z dnia 28.05.2018; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak ukłuć Słowaka"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Smartfonowa rewolucja według Wiśniewskiego

Czy świat wszechobecnych i wszechmocnych smartfonów jest tym, o czym marzyliśmy? A bezprzewodowa ewolucja stale przyspiesza.

Mariusz Herma
19.10.2021