Świat

Teatr dwóch aktorów

Co Trump zaoferuje Putinowi

Mural w Nowym Jorku. Mural w Nowym Jorku. Spencer Platt / Getty Images
Już w najbliższy poniedziałek w Helsinkach spotkają się Donald Trump i Władimir Putin. Być może dowiemy się tam, ile kosztuje Europa.
Ostatnie (i drugie w historii) spotkanie obu przywódców na konferencji państw regionu Azja-Pacyfik w Wietnamie, w listopadzie 2017 r.Wikipedia Ostatnie (i drugie w historii) spotkanie obu przywódców na konferencji państw regionu Azja-Pacyfik w Wietnamie, w listopadzie 2017 r.

Pewien świat zaczął się 43 lata temu w Helsinkach. I w przyszłym tygodniu, w tym samym mieście, ten świat może się skończyć. W 1975 r. 35 państw z obu stron żelaznej kurtyny podpisało tam niezwykły dokument, Wielką Kartę Pokoju. Z perspektywy coraz bardziej cynicznej dziś polityki postanowienia tej niewiążącej deklaracji, znanej również jako Akt Końcowy KBWE, wydają się naiwne. Nie przełożyły się również na praktykę w takim stopniu, jak oczekiwali jej autorzy.

Czego oczekiwali? Na deklarację składa się 10 zasad, z których najważniejsze to: równe traktowanie mniejszych i większych państw, odrzucenie siły jako instrumentu w polityce międzynarodowej, pokojowe rozstrzyganie sporów, nienaruszalność granic oraz poszanowanie podstawowych praw i wolności człowieka.

Polityka 28.2018 (3168) z dnia 10.07.2018; Świat; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Teatr dwóch aktorów"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Za murami seminariów. Co chłopaków tam pcha? Jak sobie radzą?

Dziś mamy w Polsce ponad 70 seminariów, gdzie klerycy przez sześć lat są przygotowywani do swego zawodu.

Adam Szostkiewicz
24.09.2021