Świat

I ty, Borysie, przeciw May?

Szef brytyjskiego MSZ podał się do dymisji. Co dalej z brexitem?

Szef brytyjskiego MSZ Boris Johnson podał się do dymisji. Szef brytyjskiego MSZ Boris Johnson podał się do dymisji. Andrej Klizan, EU2016 SK / Flickr CC by SA
Już dymisja Dave′a Davisa, głównego negocjatora warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, była ciosem w premier Theresę May. A cóż dopiero poniedziałkowa rezygnacja szefa MSZ Borisa Johnsona.

Dwie rezygnacje kluczowych ministrów w ciągu 24 godzin oznaczają, że kryzys w rządzie się pogłębił i zaostrzył tuż przed wystąpieniem May w Izbie Gmin. Wielka Brytania staje przed kolejnym wyzwaniem, które może się zakończyć odwołaniem premier May przez jej partię lub nawet przyspieszonymi wyborami.

Wystarczy, by 48 deputowanych Partii Konserwatywnej podpisało się pod wnioskiem o ogłoszenie wewnętrznych wyborów lidera i znalazł się torys gotowy rzucić jej rękawicę. A taki może się znaleźć bez problemu.

Politykom marzy się twardy brexit?

Po wyjazdowym, kameralnym spotkaniu rządu pod koniec tygodnia media brytyjskie oczekiwały czegoś przeciwnego. Że rząd się wreszcie dogadał i skonsolidował wokół szefowej, a ta przekona parlament do mniej czy bardziej umiarkowanej wersji brexitu z zachowaniem jakiejś formy unii celnej, choć weekendowe wewnętrzne porozumienie w rządzie nie wykluczało rozwodu bez umowy.

Nic z tego. Twardzi breksitowcy marzą o „czystym i wyrazistym” rozwodzie, który przywróci Wielkiej Brytanii pełną swobodę robienia biznesu i polityki. Nie przejmują się sondażami wykazującymi na rosnące poparcie dla zatwierdzenia umowy rozwodowej w głosowaniu parlamentarnym ani – co dziwne w partii tradycyjnie probiznesowej – ostrzeżeniami rekinów i płotek brytyjskiego biznesu, że taki czysty i wyrazisty, czyli twardy, brexit będzie Brytanię drogo kosztował. Dla twardych brexitowców marzenie o potędze wydaje się ważniejsze niż pragmatyzm, tak wydawałoby się typowy dla polityki na Wyspach.

Gra o brexit może zacząć się od nowa. Z nowym rządem

Chaos w polityce nie zapowiada niczego dobrego. Oglądany z brukselskiej perspektywy kryzys w rządzie brytyjskim też nie jest dobrą wiadomością. Szef UE Donald Tusk wyraził nadzieję, że nowe twarze, które zastąpią Davisa i Johnsona, będą oznaczały nową politykę. Tylko że nową twarzą może okazać się lider opozycji Jeremy Corbyn. Oczywiście nie w rządzie pani May, tylko w wyłonionym w wyniku przyspieszonych wyborów parlamentarnych rządzie Partii Pracy i z nim jako jego szefem. A wtedy gra o brexit zacznie się od nowa.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną