Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Trump eskaluje wojnę ze specprokuratorem Muellerem

Specjalny prokurator Robert Mueller Specjalny prokurator Robert Mueller Joshua Roberts/Reuters / Forum
W swoim najnowszym tweecie Donald Trump wezwał prokuratora generalnego Jeffa Sessionsa, aby położył kres „oszukańczemu polowaniu na czarownice”.

Tak prezydent nazywa dochodzenie w sprawie wpływania przez Rosję na wynik wyborów w USA prowadzone przez specjalnego prokuratora Roberta Muellera. Demokraci i inni krytycy Trumpa oskarżyli go natychmiast o utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości, ale zdaniem jego adwokata Rudy’ego Giulianiego prezydent tylko „wyraził opinię”, bo przecież „nie rozkazał” zaprzestania kłopotliwego śledztwa i tego nie zrobi. Kto ma rację?

Trump jak Nixon?

Formalnie rzecz biorąc, Trump może oczywiście ukręcić śledztwu łeb, polecając zwolnienie Muellera, chociaż musiałby to zrobić nie Sessions, który sam wyłączył się ze sprawy, ponieważ ujawniono jego rosyjskie kontakty, tylko jego zastępca Rod Rosenstain, który nadzoruje poczynania specprokuratora. Jednak oznaczałoby to wkroczenie skandalu w dramatyczną, decydującą fazę, jak 45 lat temu, kiedy prezydent Nixon nakazał zwolnienie niezależnego prokuratora badającego aferę Watergate, co skończyło się protestacyjnym podaniem się do dymisji ówczesnego prokuratora generalnego i jego zastępcy i tylko przyspieszyło upadek Nixona. Śledczy dysponowali wtedy licznymi materialnymi dowodami (nagraniami) naruszania przez niego prawa i konstytucji, i nawet jego własna Partia Republikańska zwróciła się przeciwko niemu.

Rudy Giuliani: „zmowa” to nie przestępstwo

„Kremlgate” nie jest jeszcze na tym etapie i nie wiadomo, czy kiedykolwiek się na nim znajdzie. Mueller szuka dowodów „zmowy” pretorianów Trumpa z rosyjskimi agentami, ale ma na razie tylko poszlaki. Istnieją dowody, że trumpiści spotykali się z Rosjanami, a ostatnio okazało się, że sam Donald wiedział zawczasu o feralnym spotkaniu w Trump Tower w czerwcu 2016 r., na którym jego syn miał dostać od nich materiały pogrążające Hillary Clinton. Ale to jeszcze nie dowód „zmowy”, przy czym Giuliani, falandyzując, przekonuje media, że nawet jeśli do niej doszło, to „zmowa”... nie jest przestępstwem – tak można by, według niego, zakwalifikować dopiero „spisek”. Inni prawnicy zwracają uwagę, że to spór raczej semantyczny.

Mueller w każdym razie wydaje się liczyć bardziej na to, że uda mu się wykazać, że Trump dopuścił się obstrukcji wymiaru sprawiedliwości, na co wskazują także jego wcześniejsze działania, jak przede wszystkim zwolnienie rok temu dyrektora FBI Jamesa Comey’a, który odmówił mu deklaracji lojalności. Prokurator rozważa teraz wezwanie prezydenta na przesłuchanie. Ten się podobno na to godzi, ku przerażeniu jego doradców, którzy znając skłonność Trumpa do kłamstw, obawiają się, że Mueller przyłapie go na krzywoprzysięstwie.

Trump – z republikańską większością na Kapitolu – czuje się bezpieczny

Trzeba jednak pamiętać, że prokurator nie może postawić prezydentowi kryminalnych zarzutów, a tylko przedstawić je w raporcie do Kongresu, który dopiero zadecyduje, czy wytoczyć mu swój proces, zwany impeachmentem. Innymi słowy, ostateczna interpretacja czynów Trumpa zależy nie od prawników, a od ustawodawców, czyli będzie decyzją polityczną, choć opartą na normach prawnych. Mając na Kapitolu republikańską większość w obu izbach, prezydent czuje się bezpieczny, ale za trzy miesiące odbędą się wybory do Kongresu, w których GOP może – choć nie musi – stracić większość w Izbie Reprezentantów.

Coraz bardziej agresywne tweety Trumpa sugerują, że stanowczo wolałby, aby „polowanie na czarownice” zakończyło się, zanim w Izbie władzę obejmą Demokraci, którzy ostrzą sobie zęby na impeachment. Prawdopodobnie gdyby nie ostrzeżenia prawników w Białym Domu, jak Giuliani, krewki prezydent dawno już powyrzucałby swoich niesfornych podwładnych z Ministerstwa Sprawiedliwości w przekonaniu, że miliony jego fanów, którzy wciąż przy nim trwają, nie dadzą mu zrobić krzywdy.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną