Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Franciszek stawia kropkę nad i

Kościół oficjalnie przeciwko karze śmierci

Orędownikiem jak najrzadszego stosowania kary śmierci był Jan Paweł II.

Historyczna decyzja papieża. Zaakceptował zmianę treści Katechizmu Kościoła katolickiego na temat kary śmierci. Od czasu odnowicielskiego II Soboru Watykańskiego w połowie XX w. Kościół instytucjonalny zmieniał powoli, acz niezmordowanie swoje oficjalne podejście w tej kwestii.

Orędownikiem jak najrzadszego stosowania kary śmierci był Jan Paweł II. Kropki nad i jednak nie postawił i pozostawił furtkę niedomkniętą. Teraz domknął ją Franciszek. Kluczowe zdanie odpowiedniego artykułu Katechizmu (numer 2267) głosi, że kara śmierci jest „niedopuszczalna”, bo godzi w „nietykalność i godność osoby ludzkiej, a Kościół postanawia stanowczo działać na rzecz jej zniesienia w całym świecie”.

Zmiana była przygotowana w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, a papież zaakceptował ją już w maju podczas spotkania z szefem tego „ministerstwa czystości doktryny” hiszpańskim kardynałem, jezuitą Luisem Ladarią. Kongregacja przesłała do episkopatów całego świata 10-punktowy list wyjaśniający nową redakcję Katechizmu. Nie wiadomo, czy to wystarczy. Już wylała się na prawicy fala odmowy, a nawet hejtu przeciwko Franciszkowi, choć ewangeliczny chrześcijanin powinien papieżowi raczej pogratulować, że uspójnił nauczanie Kościoła. Krzyż jest religijnym symbolem sprzeciwu wobec zła, przemocy i śmierci. Nie można jednocześnie głosić świętości życia i godności każdego człowieka, a zarazem akceptować kary śmierci, która jest nieodwracalna i przekreśla możliwość jego moralnego odrodzenia. Dla polityków lubiących się powoływać na nauki Kościoła zmiana będzie testem szczerości i wyzwaniem. W Polsce, pod wpływem polityki obecnej władzy, niechętnej UE, już słychać głosy za przywróceniem kary śmierci. Ciekawe, ilu ludzi Kościoła, polityków i sympatyków „zjednoczonej prawicy” stanie w tej kwestii po stronie Franciszka.

Polityka 32.2018 (3172) z dnia 07.08.2018; Komentarze; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Franciszek stawia kropkę nad i"
Reklama