Świat

Franciszek stawia kropkę nad i

Kościół oficjalnie przeciwko karze śmierci

Orędownikiem jak najrzadszego stosowania kary śmierci był Jan Paweł II.

Historyczna decyzja papieża. Zaakceptował zmianę treści Katechizmu Kościoła katolickiego na temat kary śmierci. Od czasu odnowicielskiego II Soboru Watykańskiego w połowie XX w. Kościół instytucjonalny zmieniał powoli, acz niezmordowanie swoje oficjalne podejście w tej kwestii.

Orędownikiem jak najrzadszego stosowania kary śmierci był Jan Paweł II. Kropki nad i jednak nie postawił i pozostawił furtkę niedomkniętą. Teraz domknął ją Franciszek. Kluczowe zdanie odpowiedniego artykułu Katechizmu (numer 2267) głosi, że kara śmierci jest „niedopuszczalna”, bo godzi w „nietykalność i godność osoby ludzkiej, a Kościół postanawia stanowczo działać na rzecz jej zniesienia w całym świecie”.

Polityka 32.2018 (3172) z dnia 07.08.2018; Komentarze; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Franciszek stawia kropkę nad i"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Klasyki Polityki

Jak dzieci odczuwają i rozumieją ból?

Jeszcze na początku lat 80. uważano, że noworodki w ogóle nie odczuwają bólu! A ponieważ nie potrafią werbalnie wyrazić tego, co czują, nie dbano o ich komfort w szpitalach.

Paweł Walewski
08.08.1998