Świat

Rosyjscy hakerzy byli aktywni w debacie wokół szczepionek

Przykład szczepionek pokazuje, że rosyjskie kampanie dezinformacyjne nie skupiają się jedynie na wpływaniu na najważniejsze wybory i inne istotne procesy polityczne. Przykład szczepionek pokazuje, że rosyjskie kampanie dezinformacyjne nie skupiają się jedynie na wpływaniu na najważniejsze wybory i inne istotne procesy polityczne. Lewis Ngugi / Unsplash
Najpopularniejsze wpisy antyszczepionkowe zamieszczane przez Rosjan promowały teorię o dostępności czystych szczepionek jedynie dla amerykańskich elit.

Naukowcy z uniwersytetu w Waszyngtonie opublikowali raport, w którym udowodnili zaangażowanie rosyjskich trolli w internetową debatę o zasadności stosowania szczepionek w Stanach Zjednoczonych. Badacze pokazali też, że konta, które brały udział w debacie na ten temat, były nadzorowane przez funkcjonariuszy Internet Research Agency – związanej z rosyjskim wywiadem wojskowym i odpowiedzialnej za rozpowszechnianie dezinformacji. Zdaniem autorów raportu boty i konta obsługiwane przez prokremlowskich hakerów w latach 2014–17 zamieściły na Twitterze więcej wpisów na temat szczepień niż osoby fizyczne. Poza inicjowaniem dyskusji angażowały się w rozmowę pod wpisami. Rosjanie używali neutralnych ideologicznie hashtagów dla popularyzacji dyskusji. W ten sposób ich wątki były łatwiejsze do znalezienia i docierały do większej liczby użytkowników.

Rosjanie wywołują konflikty. Także w sieci

Analiza wpisów szczepionkowych zamieszczanych przez osoby fizyczne wskazuje, że co trzeci z nich charakteryzował się wysoką polaryzacją poglądów, a 35 proc. tych użytkowników wypowiadało się przeciw szczepieniom. Wpisy rosyjskich trolli charakteryzowały się zdecydowanie mniejszą polaryzacją (20 proc. skrajnych postów) i większym zróżnicowaniem opinii (47 proc. przeciw szczepionkom). Dane te wpisują się w taktykę używaną przez prokremlowskich trolli w trakcie kampanii przed amerykańskimi wyborami prezydenckimi w 2016 r. Unikanie skrajnych wypowiedzi ma uwiarygadniać komentujące konta, a wplecenie w dyskusję obu punktów widzenia ma zachęcić osoby fizyczne w serwisie do zamieszczenia własnych wpisów. W ten sposób Rosjanie mają nadzieję doprowadzać do konfliktów, a w konsekwencji do zwiększenia tarć społecznych.

Najpopularniejsze wpisy antyszczepionkowe promowały teorię o dostępności czystych szczepionek jedynie dla amerykańskich elit. Według tej narracji reszta społeczeństwa miałaby otrzymywać szczepienia gorszej jakości – teoria miała na celu zwiększyć podziały wokół debaty o pogłębiających się nierównościach społecznych w USA. Efekt propagandowy bezpośrednio przekłada się też na stan zdrowia Amerykanów. Już w 2017 r. zanotowano delikatny spadek liczby dzieci zaszczepionych na odrę – było to 91 proc., o 1 pkt proc. mniej niż rok wcześniej. Według ekspertów trend najpewniej pogłębi się w 2018 r.

Coraz więcej zachorowań na odrę

Podobnie niepokojącą tendencję można zauważyć w Europie. Unia Europejska alarmuje, że od stycznia do czerwca państwa członkowskie odnotowały 41 tys. zachorowań na odrę, czyli tyle samo co w całym 2017 r. Rozpowszechnianie choroby jest bezpośrednio wiązane ze spadkiem liczby szczepień. W Polsce odsetek dzieci szczepionych na odrę również spada. Od 2008 do 2014 r. przeciw chorobie szczepiono 98 proc. W 2015 r. było to 97 proc., w 2016 – 96 proc. Nowsze dane są niedostępne, ale podobnie jak na Zachodzie najpewniej należy się spodziewać utrzymania trendu spadkowego.

Przykład szczepionek pokazuje, że rosyjskie kampanie dezinformacyjne nie skupiają się jedynie na wpływaniu na najważniejsze wybory i inne istotne procesy polityczne. Funkcjonariusze IRA za cel obierają sobie wszelkie tematy, które mogą doprowadzić do kryzysów społecznych, gospodarczych lub politycznych w krajach Unii i NATO. Przykłady? Wzmacnianie antyukraińskich nastrojów w Polsce, antyimigranckich postaw w Niemczech lub antymuzułmańskich w Holandii.

Zwiększenie napięć w pierwszej kolejności ma doprowadzić do destabilizacji i osłabienia zachodnich rządów. W dalszej – do umocnienia się ugrupowań sprzyjających polityce Kremla, takich jak francuski Front Narodowy i niemiecka Alternatywa dla Niemiec.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Fundusz Odbudowy. Po co lewicy romans z PiS?

Inicjatywa i sprawczość. Na dźwięk tych słów politycy polskiej opozycji tracą rozum. Nie tylko lewicy zresztą.

Łukasz Lipiński
27.04.2021
Reklama