Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Coraz więcej Amerykanek wchodzi do polityki

Aktywność kobiet napędzają w dużej mierze akcja #MeToo oraz niezadowolenie z prezydentury Donalda Trumpa.

2018 to w USA rok wyborczy. W listopadzie odbędą się wybory do Senatu, Izby Reprezentantów i na stanowiska gubernatorskie. Jak zapowiadają amerykańcy komentatorzy, będzie to starcie Ameryki Donalda Trumpa z Ameryką otwartą, różnorodną, reprezentującą różne mniejszości.

Stoją za tym dwie przesłanki. Po pierwsze, o wynikach wyborów może zadecydować tzw. nadchodzący elektorat – niezamężne kobiety, mniejszości i milenialsi (w wieku 18–35 lat). W sumie 133 mln ludzi, czyli prawie 60 proc. elektoratu demokratów.

Po drugie, w tzw. prawyborach do 435-osobowej Izby Reprezentantów, w których wskazywani są nominaci obu najważniejszych partii, wystartowała rekordowa liczba kobiet. Dwieście z nich wygrało nominacje swoich partii. 155 to demokratki, 45 – republikanki. To najwięcej kobiet angażujących się w politykę w historii USA. Obecnie w Izbie Reprezentantów kobiety zajmują 84 z 435 miejsc (dokładnie 20 proc.). Niestety, nawet jeśli każda z kandydatek, które zwyciężyły w prawyborach, powtórzy sukces w listopadzie, wciąż w Kongresie będzie ich mniej niż połowa. Ale to i tak ogromna zmiana, jaka może się dokonać.

Aktywność kobiet napędzają w dużej mierze akcja #MeToo oraz niezadowolenie z prezydentury Donalda Trumpa. Platformą, dzięki której możliwa jest szeroka mobilizacja kobiet, stała się m.in. Emily′s List, czyli jeden z największych komitetów wyborczych promujących demokratyczne polityczki w USA, zwolenniczki swobodnego wyboru w kwestii aborcji. Oto kilka ciekawszych kandydatek mogących namieszać w amerykańskiej polityce.

Czytaj także: Kolejne kobiety występują przeciwko Trumpowi

Ilhan OmarIlhan Omar for Congress/FacebookIlhan Omar

Ilhan Omar, kandydatka do Kongresu z Minnesoty

Demokratka ma szansę być pierwszą muzułmanką w Kongresie. Urodziła się w 1982 r. w Mogadiszu, a wychowała w Baydhabo, w Somalii. W 1995 r. jej rodzina wyemigrowała do Stanów. Omar nauczyła się angielskiego w zaledwie trzy miesiące. W 2011 r. skończyła North Dakota State University z tytułem licencjata nauk politycznych i studiów międzynarodowych.

Przez wiele lat zajmowała się polityką żywnościową, m.in. odpowiadając w latach 2012–13 za żywienie dzieci w stanowym Ministerstwie Edukacji w Minnesocie. Ostatnie cztery lata zasiadała w Izbie Reprezentantów w Minnesocie, walcząc o realizację postępowych postulatów, takich jak płaca minimalna w wysokości 15 dol. za godzinę i subsydiowanie kosztów studiów wyższych dla studentów o niskich dochodach.

Jest niezwykle prawdopodobne, że Omar wygra listopadowe wybory w Minnesocie i zastąpi w Kongresie Keitha Ellisona, pierwszego muzułmanina w tej izbie. W 2017 r. magazyn „Time” umieścił Omar na liście „Kobiet, które zmieniają świat” (znalazło się na niej 46 kobiet przełamujących bariery w swoich dziedzinach).

Rashida TlaibRashida Tlaib For Congress/FacebookRashida Tlaib

Rashida Tlaib, kandydatka do Kongresu z Michigan

Urodziła się w 1976 r. Pochodzi z Detroit, jest jednym z 14 dzieci imigrantów z Palestyny. Jej ojciec pracował w fabryce samochodów, a matka zajmowała się dziećmi. Jako pierwsza w rodzinie skończyła szkołę średnią, college i studia (prawnicze). Od 1 stycznia 2009 r. deputowana do Izby Reprezentantów stanu Michigan i druga w historii muzułmanka wybrana do stanowego Kongresu.

W kampanii podkreśla konieczność zagwarantowania wszystkim obywatelom ubezpieczenia medycznego, podniesienie płacy minimalnej do 15 dol. za godzinę i zlikwidowanie Immigration and Custom Enforcement (ICE), agencji odpowiedzialnej m.in. za deportacje dzieci imigrantów przekraczających nielegalnie amerykańską granicę. Startuje z list Partii Demokratycznej.

Christine HallquistChristine Hallquist/FacebookChristine Hallquist

Christine Hallquist, kandydatka na gubernatora Vermont

Hallquist ma 62 lata. Wychowała się w północnej części stanu Nowy Jork. Uczyła się w katolickiej szkole, w której, jak po latach wspominała, była bita przez siostry zakonne. W ósmej klasie nauczyciele zasugerowali jej rodzicom, że powinna zostać wysłana na egzorcyzmy. Na szczęście nie doszło do tego.

Do Vermont przeprowadziła się w 1976 r. razem z całą rodziną. Studiowała inżynierię. Później wiodła życie według schematu: jako Dave ożeniła się z Pat, ma z nią troje dzieci. Przez 20 lat pracowała w Vermont Electric Coop. W 2005 r. została CEO firmy. „Wyszła z szafy” jako osoba transseksualna w 2015 r. w filmie dokumentalnym „Denial”, który nakręcił jej syn.

Wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA spowodował, że postanowiła wejść do polityki. Jej polityczny program jest szeroki i progresywny. Kandydatka demokratów planuje zwiększyć dostęp do szerokopasmowego internetu w całym stanie, zapewnić opiekę medyczną dla wszystkich i jednocześnie chce walczyć ze zmianami klimatycznymi. Zapowiada podniesienie płacy minimalnej do 15 dol. za godzinę, aktywizowanie lokalnych społeczności, większe wykorzystanie energii odnawialnej.

Czytaj także: Christine Hallquist chce być kimś więcej niż pierwszą transpłciową gubernator

Deb Haaland, kandydatka do Kongresu z Nowego Meksyku

Demokratka, adwokatka i obywatelka plemienia Pueblo z Laguny dumnie opisuje siebie jako 35-pokoleniowego mieszkańca Nowego Meksyku. Ma szansę być pierwszą w historii kongresmenką wywodzącą się z rdzennych mieszkańców Ameryki.

Jej polityczny program obejmuje obronę interesów rdzennych mieszkańców, postulat opieki medycznej dla wszystkich, darmowe studia i demilitaryzację amerykańskiej policji.

Sharice Davids, kandydatka do Kongresu z Kansas

Demokratka Davids już przeszła do historii jako pierwsza publicznie homoseksualna polityczka startująca do Kongresu z Kansas. Początkowo postawiła na MMA, a polityką zaczęła się interesować po zakończeniu kariery w sporcie. Przez kilka lat mieszkała w rezerwatach indiańskich i stała się uznanym w kraju ekspertem w zakresie rozwoju społeczności lokalnych oraz inicjatyw dla rdzennych Amerykanów.

W listopadzie zmierzy się z republikaninem Kevinem Yoderem. Jeśli zostanie wybrana, będzie pierwszą osobą LGBT reprezentującą Kansas na poziomie federalnym lub stanowym.

Alexandria Ocasio-CortezAlexandria Ocasio-Cortez/FacebookAlexandria Ocasio-Cortez

Alexandria Ocasio-Cortez, kandydatka do Kongresu z Nowego Jorku

Urodziła się w 1989 r. w Nowym Jorku jako córka drobnego przedsiębiorcy z Bronksu i gospodyni domowej z Portoryko. Studiowała ekonomię i stosunki międzynarodowe na Boston University. Przed wyborami prezydenckimi w 2016 r. pracowała w sztabie kandydata w prawyborach Partii Demokratycznej Berniego Sandersa i wtedy po raz pierwszy zaangażowała się w politykę ogólnokrajową.

W kampanii prawyborczej opowiadała się za likwidacją urzędu imigracyjnego ICE, bezpłatnym szkolnictwem, rozszerzeniem opieki zdrowotnej Medicare, reformą prawa dostępu do broni palnej, systemu prywatnych zakładów karnych oraz budownictwem publicznym.

W przypadku zwycięstwa i objęcia mandatu Ocasio-Cortez będzie najmłodszą kobietą wybraną do Kongresu.

Czytaj także: Demokraci mają nową gwiazdę. Jest nią 28-letnia Alexandria Ocasio-Cortez

Jahana Hayes, kandydatka do Kongresu z Connecticut

Hayes nie ma politycznego doświadczenia, a nominację demokratów w Connecticut zdobyła po zaledwie trzymiesięcznej kampanii. Była wychowywana przez babcię, kiedy jej matka zmagała się z uzależnieniem od narkotyków. Sama zaszła w ciążę w wieku 17 lat. Skończyła studia i została nauczycielką w liceum Johna F. Kennedy′ego w Waterbury, gdzie uczyła przez ponad dekadę.

Jest zdobywczynią nagrody dla nauczycielki roku 2016. Edukacja to priorytet jej kampanii. Ale też: opieka zdrowotna dla każdego, „zdroworozsądkowe” ustawodawstwo dotyczące broni, zapewnienie ochrony przed deportacją dla młodych nielegalnych imigrantów, którzy dostali się do USA jako osoby nieletnie.

Czytaj także: Polityka migracyjna Trumpa to dziś separacja dzieci od rodziców

źródła: „The Guardian”, „New York Times”

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama