Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Zjednoczmy wszystkie siły

Czym ma być europejska armia

Przygotowania do szczytu NATO w Brukseli, lipiec 2018 r. Przygotowania do szczytu NATO w Brukseli, lipiec 2018 r. Paul Hanna/Reuters / Forum
Po kolejnych kłótniach z Donaldem Trumpem do Europy wraca przeświadczenie, że musi się sama obronić. Tylko że spór o to, przed kim i jak, może ją jeszcze bardziej osłabić.
Dawne mundury różnych państw europejskich. Do jakich wzorców nawiązałaby unijna armia?AKG/BEW Dawne mundury różnych państw europejskich. Do jakich wzorców nawiązałaby unijna armia?

Gdyby poprzestać na oświadczeniach francuskich i niemieckich polityków, można dojść do wniosku, że Unia jeszcze nigdy nie była tak blisko przełomu. „Bezpieczeństwo Europy nie powinno dłużej opierać się tylko na USA” – stwierdził niedawno prezydent Emmanuel Macron. Mniej oczywista była dalsza część jego wywodu sugerująca, iż nowa struktura bezpieczeństwa Europy powinna objąć też Rosję. Dziś nawet najwierniejszym przyjaciołom Moskwy na Zachodzie trudno byłoby przekonać społeczeństwa Europy, że Rosja oznacza bezpieczeństwo.

Polityka 36.2018 (3176) z dnia 04.09.2018; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Zjednoczmy wszystkie siły"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021