Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Żółte kokardy

Katalonia chce kolejnego referendum w sprawie niepodległości

Protesty zwolenników autonomii Katalonii w Barcelonie Protesty zwolenników autonomii Katalonii w Barcelonie Juan Medina / Forum
Przywódca autonomii katalońskiej Quim Torra wezwał premiera Sancheza, aby zgodził się na ponowne referendum „bez gróźb, bez przemocy, bez strachu, bez brudnej wojny”.

W Katalonii napięcie i nadzieja. Na ulicach Barcelony trwa kampania zwolenników niepodległości na rzecz uwolnienia więźniów politycznych. Na znak solidarności z nimi ludzie przypinają żółte kokardki. Wywieszają w oknach plakaty, szykują się do marszu.

Referendum w sprawie niepodległości Katalonii znowu na wokandzie

We wtorek wieczorem przemówienie programowe wygłosił obecny szef autonomii katalońskiej Quim Torra, następca przebywającego na politycznym uchodźstwie Carlesa Puigdemonta, który napisał na emigracji książkę o obecnym kryzysie dotyczącym dążeń znacznej części mieszkańców najbogatszej prowincji Hiszpanii do pokojowo wynegocjowanego rozwodu.

Nie wszyscy w Katalonii chcą separacji, ale w referendum w zeszłym roku większość jego uczestników wypowiedziała się za niepodległością. Ówczesny prawicowy rząd w Madrycie uznał referendum za sprzeczne z konstytucją, zawiesił autonomię Katalonii i uwięził grupę liderów niepodległościowych.

Gdy upadł, na tle korupcyjnym, rząd premiera Mariano Rajoya, sytuacja uległa znów dramatycznej zmianie. Nowy szef rządu w Madrycie, socjalista Pedro Sanchez, odwiesił autonomię, lecz nie wypuścił aresztowanych niepodległościowców. W lipcu spotkał się z Torrą i przyznał jednak, że jego zdaniem problem polityczny powinien zostać rozwiązany drogą właśnie polityczną. Kwestia referendum znowu stanęła na wokandzie, choć Madryt miał nadzieję, że już nie wróci.

Nadchodzi gorący polityczny czas w Katalonii

Teraz Torra wezwał Sancheza, aby zgodził się na ponowne referendum „bez gróźb, bez przemocy, bez strachu, bez brudnej wojny”. I oświadczył, że nie wyobraża sobie, by aresztowanych niepodległościowców mógł czekać inny wyrok niż uniewinnienie. Torra zagrzewał Katalończyków do mobilizacji w obronie praw obywatelskich i narodowych.

W Barcelonie, rok po krwawym ataku terrorystycznym w centrum miasta, nie czuje się nastroju rewolucyjnego. Kawiarnie i sklepy są pełne ludzi, życie toczy się normalnie. Ale politycznie sytuacja robi się znów niepokojąca. Premier Sanchez zaproponował referendum, ale na temat poszerzenia autonomii Katalonii, a nie jej wynegocjowanego wyjścia z państwa hiszpańskiego. Torra i obóz niepodległościowy nie widzą w tym kompromisu możliwego do przyjęcia. Jesień w Katalonii znów zapowiada się politycznie gorąca.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną