„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Dywany i zgrzyty

Powierzchowna normalizacja w stosunkach niemiecko-tureckich

W Niemczech żyje ok. 3 mln osób tureckiego pochodzenia. Mniej więcej połowa ma już paszporty Republiki Federalnej. W Niemczech żyje ok. 3 mln osób tureckiego pochodzenia. Mniej więcej połowa ma już paszporty Republiki Federalnej. Felipe Trueba/EPA / PAP
Rok temu prezydent Turcji zarzucał kanclerz Angeli Merkel „nazistowskie metody”. W ubiegłym tygodniu był podejmowany w Berlinie z honorami wojskowymi. Koniec niemiecko-tureckiej zimnej wojny?
Dla 80-milionowej Turcji Niemcy są najważniejszym partnerem gospodarczym i drugim – po Holandii – największym inwestorem.Fabrizio Bensch/REUTERS/Forum Dla 80-milionowej Turcji Niemcy są najważniejszym partnerem gospodarczym i drugim – po Holandii – największym inwestorem.

O tym, że to Niemcy, a nie Turcja zorganizują za sześć lat piłkarskie mistrzostwa Europy, prezydent Recep Tayyip Erdoğan dowiedział się w hotelu Adlon w Berlinie. Wcześniej, na lotnisku Tegel, aktywiści z organizacji Reporterzy bez Granic powitali go krytycznymi transparentami. „Pan Erdoğan ląduje w Berlinie, dziennikarze w więzieniach” – głosił największy napis.

Tak w czwartek 27 września zaczęła się trzydniowa wizyta tureckiego przywódcy w Niemczech. Następnego dnia zgrzytów też nie brakowało, ale był czerwony dywan, obiad u Merkel i bankiet w pałacu Bellevue – u prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera.

Polityka 40.2018 (3180) z dnia 02.10.2018; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Dywany i zgrzyty"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021