Świat

Ołeh Sencow przerwał głodówkę, ale nie dał się złamać

Ołeh Sencow, zdjęcie z sierpnia 2015 r. Ołeh Sencow, zdjęcie z sierpnia 2015 r. Sergey Pivovarov/Reuters / Polityka
Można powiedzieć, że Sencow przegrał. Żaden więzień nie został zwolniony, a on sam znalazł się na skraju śmierci. Ale ja tak nie powiem.

Ołeh Sencow, ukraiński reżyser, przerwał głodówkę, którą od połowy maja prowadził w kolonii karnej na północy Rosji. Sencow, mieszkaniec Sewastopola na Krymie, został przez Rosjan skazany na 20 lat pozbawienia wolności z oskarżenia o przygotowanie aktu terroru. Dowody w procesie były sfingowane. Sencow głodował nie tylko we własnej sprawie, domagał się także zwolnienia z więzień wszystkich ukraińskich więźniów politycznych.

Czytaj także: Czy świat zrobił wszystko w sprawie Sencowa?

Głodówka Sencowa przypomniała o więzionych Ukraińcach

Można powiedzieć, że Sencow przegrał. Żaden więzień nie został zwolniony, a on sam znalazł się na skraju śmierci; kilka dni temu trafił do szpitala.

Ale ja tak nie powiem. Głodówka Sencowa przypomniała demokratycznej części świata o aneksji Krymu przez Rosjan. Bo część świata już o tym zapomniała lub pogodziła się z tym faktem. I trzyma usta zasznurowane. Przypomniała o istnieniu rosyjskich kolonii karnych, gdzie więzieni są często niewinni ludzie. Przypomniała o więzionych Ukraińcach.

Czytaj także: Rosyjski dziennikarz o różnych obliczach Władimira Putina

Nigdy nie poprosił o łaskę

Pokazała też twarz Putina. Zimną, bezwzględną, perfidną. Putin nie uległ nawet błaganiu matki Sencowa. Chciał rzucić więźnia na kolana, żeby błagał o litość i przyznał się do niepopełnionych czynów. Sencow nigdy nie poprosił o łaskę. Przerwał głodówkę, ale nie dał się złamać.

Żywy Sencow może jeszcze zdziałać wiele, nawet przebywając w kolonii karnej. Martwy Sancow nie mógłby nic, po tygodniu świat zapomniałby o jego poświęceniu.

Każdy z nas ma jedno życie i ma też obowiązek bronić go i ochraniać. Ofiar było wystarczająco wiele. Większość zresztą na nic się zdała, jeśli pilnie prześledzić historię. Ołeh Sencow wygrał, bo ochronił swoje życie. Martwy Sencow – to dopiero byłaby radość dla Putina.

Czytaj także: Co się dzieje na Krymie dwa lata po aneksji

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną