Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Wojna o terytorium ciał

Pokojowa Nagroda Nobla za walkę ze skutkami gwałtów wojennych

Laureatka Pokojowego Nobla Nadia Murad, jazydka więziona i gwałcona przez bojowników Państwa Islamskiego, na fot. w obozie dla uchodźców w Idomeni w Grecji. Laureatka Pokojowego Nobla Nadia Murad, jazydka więziona i gwałcona przez bojowników Państwa Islamskiego, na fot. w obozie dla uchodźców w Idomeni w Grecji. Joseph Galanakis/NurPhoto / Getty Images
Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla trafiła w ręce dwójki aktywistów walczących ze skutkami jednej z najstraszliwszych broni – gwałtów wojennych.
Laureat Pokojowego Nobla Denis Mukwenge, ginekolog, który od lat ratuje ofiary przemocy seksualnej w Demokratycznej Republice Konga, na fot. w szpitalu w kongijskim Bukavu.Jukka Grondahl/Polaris/EAST NEWS Laureat Pokojowego Nobla Denis Mukwenge, ginekolog, który od lat ratuje ofiary przemocy seksualnej w Demokratycznej Republice Konga, na fot. w szpitalu w kongijskim Bukavu.

Targ niewolnic ruszał w nocy. Słyszałyśmy tumult pod schodami, gdzie bojownicy rejestrowali się i umawiali, a kiedy pierwszy mężczyzna wchodził do pokoju, wszystkie kobiety zaczynały krzyczeć. To było jak scena wybuchu. Jęczałyśmy jak poranione, wymiotowałyśmy na podłogę, ale nic ich nie powstrzymywało. Krążyli po pokoju, wgapiali się w nas, kiedy my krzyczałyśmy i błagałyśmy. Zbliżali się najpierw do najpiękniejszych dziewczyn, pytając: – Ile masz lat? Oglądali dłonie i usta. – Są dziewicami, prawda? – pytali strażnika, a on przytakiwał, jak handlarz dumny ze swojego produktu”.

To fragment opowieści, którą przytacza Nadia Murad. Opublikowała ją także w książce „The Last Girl: My Story of Captivity and My Fight Against The Islamic State” (Ostatnia dziewczyna – Historia mojej niewoli i walki z Państwem Islamskim). Murad to jedna z jazydek uprowadzonych w 2014 r. przez oddziały tzw. Państwa Islamskiego z wioski w prowincji Sinjar na północy Iraku. Razem z siostrami została niewolnicą seksualną, zabito jej braci i matkę. Nadii udało się przeżyć i uciec do Europy. Mówi, że ta historia to jedyna broń, jakiej może użyć w walce z terroryzmem.

25-letnia Murad, jako druga najmłodsza kobieta w historii – po Malali Yousafzai – otrzymała w tym roku Pokojową Nagrodę Nobla. Wspólnie z 63-letnim Denisem Mukwenge, ginekologiem, który od kilku dekad ratuje i leczy ofiary przemocy seksualnej w ojczystej Demokratycznej Republice Konga, nazywanej „światową stolicą gwałtów wojennych”.

Problem towarzyszący

Gwałt na wojnie ma historię tak długą jak same wojny. Jeszcze po 1945 r. postrzegany był jako problem „towarzyszący” działaniom zbrojnym. Dopiero krwawe wojny w Rwandzie i byłej Jugosławii u schyłku XX w.

Polityka 42.2018 (3182) z dnia 16.10.2018; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Wojna o terytorium ciał"
Reklama