Świat

Wulkan Kathe

Katharina Schulze: waleczna liderka bawarskich Zielonych

Schulze mówi, że do Landtagu dostała się „z mocnym zamiarem zmiany świata”. Czyni to jednak ewolucyjnie. Schulze mówi, że do Landtagu dostała się „z mocnym zamiarem zmiany świata”. Czyni to jednak ewolucyjnie. Andreasgregor / Wikipedia
Odpowiedzią na populizm musi być jego przeciwieństwo – przekonuje Katharina Schulze, liderka bawarskich Zielonych. Dziś drugiej politycznej siły w tym konserwatywnym landzie. Niemcy znów zaczynają się zielenić?
Schulze na festynie ludowym w Dachau w Bawarii.BEW Schulze na festynie ludowym w Dachau w Bawarii.

Na festynie ludowym w Dachau piwo leje się strumieniami. Katharina Schulze, 33-latka z jowialnym uśmiechem, też bierze do ręki litrowy kufel. W środku, zamiast alkoholu, jest jednak spezi – popularna za Odrą mieszanka coli i lemoniady. Schulze umie dostosować się do okoliczności, ale pozostaje sobą. Ubrana w dirndl – tradycyjny kobiecy strój regionalny – z werwą, dużo gestykulując, opowiada o Bawarii otwartej na świat, europejskiej, szanującej środowisko. Prawie 2-tys. publiczność reaguje przychylnie, choć Zieloni mają w Dachau ledwie kilkudziesięciu członków.

Polityka 44.2018 (3184) z dnia 29.10.2018; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Wulkan Kathe"

Warte przeczytania

Czytaj także

Historia

Rosyjska polityka historyczna

Dlaczego Rosjanie odrzucają poczucie winy i jak na nowo piszą swoją historię.

Rafał Stobiecki
17.01.2020