Świat

Nieświęci w świątyni

Grzechy Kościoła

Żyjemy w czasach, kiedy instytucje religijne podlegają krytyce tak samo jak świeckie. Żyjemy w czasach, kiedy instytucje religijne podlegają krytyce tak samo jak świeckie. Givaga/Alamy Stock Photo / BEW
Po filmie „Kler” nawet niektórzy księża odczuli potrzebę rachunku sumienia. A wielu wiernych musiało przemyśleć, czym jest dla nich Kościół. Opoką wiary i nadziei czy grzeszną instytucją w stanie moralnego kryzysu?
Pozytywną energię wyzwala papież Franciszek I. Takie osoby są dla religii bezcennym skarbem.Giuseppe Ciccia/NurPhoto/Forum Pozytywną energię wyzwala papież Franciszek I. Takie osoby są dla religii bezcennym skarbem.

W Kościele, prócz dobra, jest zło. Gdyby papież Franciszek chciał dziś uroczyście przepraszać za grzechy Kościoła, pewno zacząłby od krzywdzenia dzieci przez osoby duchowne. A nasz episkopat musiałby się odnieść do arcyniewygodnej sprawy prałata Henryka Jankowskiego. Pedofilia księży i jej ukrywanie przez hierarchów to dziś najcięższy, śmiertelny grzech Kościoła. Ale grzechy zdarzały się w chrześcijaństwie od początku, i Kościół wypracował rozmaite, zarówno organizacyjne, jak i teologiczne, metody reagowania na „akty zgorszenia”.

Polityka 51/52.2018 (3191) z dnia 18.12.2018; Temat na Święta; s. 23
Oryginalny tytuł tekstu: "Nieświęci w świątyni"

Warte przeczytania

Czytaj także

Ja My Oni

Jaki wpływ na kreatywność ludzi mają ich emocje

Czy kreatywność przytrafia się tylko nielicznym.

Joanna Maria Kwaśniewska
26.11.2019