Świat

Rok Świni i dziewiątka

Chińska gospodarka zwalnia

Według chińskiego horoskopu w lutym zaczyna się rok świni. Według chińskiego horoskopu w lutym zaczyna się rok świni. Michael Reynolds/EPA / PAP

Według chińskiego horoskopu w lutym zaczyna się rok świni. Ten ostatni znak zodiaku tradycyjnie uważany jest za koniec starych czasów. Z drugiej strony z reguły przesądni Chińczycy uważają dziewiątkę za cyfrę pomyślną, co nastraja bardziej optymistycznie. A jak wiadomo, przynajmniej w ekonomii nastrój bywa ważniejszy niż prawda.

W 2019 r. spowolni chińska gospodarka. Nie ma śladu po dwucyfrowych wzrostach PKB, Bank Światowy prognozuje góra 6,2 proc. Impet wytraca produkcja przemysłowa i zakupowe apetyty Chińczyków.

Polityka 1.2019 (3192) z dnia 01.01.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Rok Świni i dziewiątka"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021